Kategoria: Ciekawostki

Ciekawostki Poradnik

Po co potrzebny jest stelaż?

Do czego służy stelaż?

Stelaż jest integralną częścią łóżka, a mimo to często jest niedoceniany. Wydajemy spore kwoty na odpowiedni materac, który bez właściwego podparcia nigdy nie będzie w pełni funkcjonalny. Jaką rolę odgrywa stelaż? Czy można go lekceważyć?

Rola stelaża

Jeszcze parę lat temu do stelaży nie przywiązywano zbyt dużej wagi. Obecnie, gdy materace stały się produktem najnowszych technologii, wymagają właściwej ramy, która pozwoli na wykorzystanie ich wszystkich funkcji. W równym stopniu, co materac, odpowiada ona za komfort snu. Wysokoelastyczne, termoelastyczne i lateksowe materace wymagają stelaży równie elastycznych. Muszą być one wysokiej jakości, by materac współpracował z nimi. Gwarantuje to prawidłowe podparcie i reagowanie na obciążenia, a w konsekwencji, dopasowanie się wypełnienia do naturalnych krzywizn ciała osoby śpiącej. Stelaż działa jak podwozie w samochodzie i jest tak samo istotny. Przy dużym nacisku zapewnia on amortyzację, usztywnienie i zmiękczenie wybranych stref. Materac wypróbowany w sklepie i położony w domu na zwykłej, drewnianej ramie nie będzie tak wygodny, jak tego oczekujemy. Nie bez znaczenia jest także zapewnienie wentylacji materaca. Właściwa cyrkulacja zapobiega namnażaniu się grzybów i bakterii. Materac nie zawilgotnieje, pomimo pocenia się ciała w czasie snu.

Jak wybrać stelaż?

W ofertach sklepów znajdziemy stelaże bez regulacji, regulowane ręcznie, sterowane elektrycznie, czy otwierane z boku. Dużą popularnością cieszą się innowacyjne stelaże talerzowe. Przede wszystkim zwracamy uwagę na jego sprężystość i możliwość regulacji twardości. Jeżeli ktoś lubi spędzać w łóżku dużo czasu, czy to czytając, czy oglądając tv, najlepszym rozwiązaniem będzie stelaż regulowany. Osoby mające problemy zdrowotne powinny rozważyć zakup stelaża regulowanego elektrycznie.

Stelaż bez regulacji

Stelaże bez regulacji nie zawsze są odpowiednie do każdego rodzaju pokrycia. Mogą powodować, że materac straci swoje właściwości. Jednak i tu znaleźć można bardzo wygodne modele w niskich cenach, spełniające wszystkie oczekiwania. Wśród stelaży bez regulacji na uwagę zasługuje model DuoFlex NV. Na jego konstrukcję składa się 28 bukowych, twardych listewek wzmocnionych taśmą regulacyjną. Listewki są sprężyste, klejone warstwowo. Ten stelaż odpowiedni jest do każdego rodzaju materaca, gdyż wspomaga strefy twardości. Jeżeli położymy na nim zwykły materac, stelaż sam tworzy takie strefy. Daje to możliwość zapewnienia zdrowej pozycji w czasie snu, bez względu na rodzaj zastosowanego materaca.

Stelaże regulowane

Stelaże regulowane ręcznie to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących niestandardowego ustawienia materaca z powodów zdrowotnych oraz oczekujących wysokiego komfortu snu. Dają możliwość podniesienia podnóżka i wezgłowia, co jest bardzo wygodne w czasie oglądania telewizji lub w przypadku, gdy posłanie użytkować ma osoba chora. Stelaże rehabilitacyjne można ustawiać na kilku różnych poziomach, dostosowując do indywidualnych potrzeb. Równomiernie rozkładają ciężar ciała, zapewniając wygodę użytkowania. Najwyższy komfort snu zapewnią droższe stelaże regulowane elektrycznie. Można nimi sterować za pomocą pilota, ustawiając ułożenie wezgłowia i podnóżka według własnego uznania. Wśród nich wyróżnia się TEMPUR® Flex Premium 2000 o lekkiej i trwałej konstrukcji. Gwarantuje doskonałą cyrkulację powietrza i płynną regulację. To idealne rozwiązanie dla osób mających problemy z kręgosłupem.

Chociaż stelaż często jest ukryty i niewidoczny, jego wybór powinien być starannie przemyślany. Właściwie dobrany wspomoże funkcje materaca i zapewni nam komfortowy sen. Bez niego, nawet najlepszy materac nie spełni swojej funkcji.

Zobacz więcej
Ciekawostki Poradniki

Dlaczego materac ,,skrzypi”?

Skrzypiący materac

Skrzypiące łóżko sprawia, że trudno na nim zasnąć. Przekręcanie się z boku na bok może skutkować przebudzeniem. Wstajemy rano zmęczeni i niewyspani. Jest to prawdziwe wyzwanie, gdy śpimy we dwoje. Źródłem skrzypienia zazwyczaj jest stary materac.

Zobacz więcej
Ciekawostki Social Network

Kołysanki, usypianki – lista najczęściej odtwarzanych piosenek dla dzieci

Kołysanki wszech czasów

Czy zdajecie sobie sprawę, jak dużą rolę odgrywa muzyka w procesie zasypiania? Otóż jej terapeutyczne właściwości znane są od lat – jest to forma wywodząca się z tradycji pieśni ludowej, należąca również do najbardziej pierwotnych gatunków muzycznych. Usypianie w ramionach rodzicielki tworzy niezwykłą więź między nią, a dzieckiem. Miarowy rytm, łagodna melodia, przyjemny tekst i „kołysanie do snu”. Dziś przedstawiamy Wam listę najczęściej odtwarzanych piosenek dla dzieci, ułatwiających zasypianie.

Zobacz więcej
Ciekawostki LIFESTYLE Poradnik

Sen Sportowca

Jak sen wpływa na wydolność sportowców?

Dla osoby aktywnej fizycznie odpowiedni sen jest tak samo ważny jak trening. Nie ma w tym nic zaskakującego: sportowiec po przespaniu całej nocy może rozpocząć następny dzień na maksymalnych obrotach. Najlepszym potwierdzeniem tej tezy są wyniki badań najnowszych badań – jednoznacznie wynika z nich że osoby, którzy przesypiają więcej godzin w nocy, osiągają zauważalnie lepsze wyniki w swoich dyscyplinach sportowych.

Zobacz więcej
Ciekawostki LIFESTYLE Poradnik Poradniki

Dyskopatia – jak spać?

Dyskopatia – schorzenie krążka międzykręgowego

Według najnowszych statystyk ponad połowa społeczeństwa skarży się na bóle kręgosłupa, a u wielu osób z tej grupy zdiagnozowano rozmaite schorzenia kręgosłupa. Wśród nich bardzo często występującą dolegliwością jest dyskopatia; zwana także przepukliną międzykręgową.

Zobacz więcej
1 2 3 4