Czy warto kupić kołdrę obciążeniową?
Zmagasz się z bezsennością? Twój sen jest niespokojny i budzisz się niewyspany? Cierpisz na propriocepcję? Warto pomyśleć o zakupie kołdry obciążeniowej. Posiada ona wiele zalet i sprawdzi się zarówno u dziecka, jak i u osoby dorosłej. Odpowiadamy na pytanie, co to jest kołdra obciążeniowa i podpowiadamy, jak wybrać najlepszą.
Spis treści:
- Kołdra obciążeniowa – co to?
- Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania
- Kołdra obciążeniowa dla dorosłego i dziecka, jak wybrać?
- Kołdra obciążeniowa Gravity
- Kołdra obciążeniowa – czy warto?
Kołdra obciążeniowa – co to?
Sen jest niezwykle ważny, ponieważ to podczas snu ludzkie ciało się regeneruje. Rozluźniają się stawy i mięśnie, dzięki czemu organizm może odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień. Co jednak zrobić, kiedy opisanej harmonii snu nie udaje się osiągnąć? Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy budzimy się zmęczeni, a ciało zamiast być wypoczęte boli? Istnieje wiele możliwości, a jedną z nich jest zakup kołdry obciążeniowej.
Kołdra obciążeniowa (sensoryczna) jest cięższa od tradycyjnych kołder, które są powszechnie używane. Dzieje się tak ze względu na jej wypełnienie. Nie jest to ani pierze, ani tradycyjny materiał syntetyczny. Jest to natomiast albo szklany granulat, albo naturalny żwirek o owalnym kształcie, mogą to być też kulki ze stali nierdzewnej. Te materiały mają za zadanie zapewnić optymalne obciążenie kołdry i jej równomierny nacisk. Nie martw się jednak, nie czuć ich podczas snu. A to dzięki tkaninom otulającym wspomniane wypełnienie. Są to zwykle materiały miękkie i przepuszczające powietrze, takie jak bawełna czy jedwab. Dzięki nim kołdra jest miękka i przyjemna w użytkowaniu.
Kołdry obciążeniowe są najczęściej wykorzystywane u osób z zaburzeniami propriocepcji, cierpiących na autyzm, zaburzenia czucia głębokiego, a także ADHD. Dawniej stosowano je wyłącznie jako element terapii sensorycznej u dzieci. Były wykorzystywane nie tylko podczas snu, ale również w czasie zabawy terapeutycznej – najpopularniejszą z nich jest zawijanie dziecka w kołdrę, jak naleśnik, a następnie masaż piłką.
Dzisiaj kołdry obciążeniowe są też popularne wśród osób dorosłych walczących z różnymi problemami – zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Idealnie sprawdzają się w przypadku osób:
- zestresowanych,
- znerwicowanych,
- mających problemy ze snem,
- lubiących spać w wyższej temperaturze,
- cierpiących na zespół niespokojnych nóg,
- chorych na padaczkę,
- chorych na chorobę dwubiegunową,
- chorych na depresję,
- borykających się z zespołem stresu pourazowego.
W przypadku osób dorosłych spanie pod kołdrą obciążeniową pozwoli wypocząć ciału, które codziennie narażone jest na stres. Spanie pod kołdrą sensoryczną daje bowiem uczucie odprężenia i spokoju. Zakup takiej kołdry polecany jest też osobom starszym, które cierpią na chorobę Parkinsona, Alzheimera lub też demencję.
Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania
Musisz jednak wiedzieć, że pomimo licznych zalet kołdry obciążeniowej, czy warto ją kupić, należy zapytać swojego lekarza/terapeutę. Nie będzie ona bowiem idealna dla każdego.
Z kołdry obciążeniowej powinny zrezygnować osoby, które mają:
- bezdech senny,
- astmę,
- osteoporozę,
- łamliwość kości,
- klaustrofobię.
Kołdra obciążeniowa mogłaby pogłębić objawy charakterystyczne dla powyższych schorzeń i przypadłości, a w niektórych przypadkach nawet je pogłębić.
Warto wiedzieć, że kołdry obciążeniowej nie należy stosować u dzieci poniżej 2. roku życia, ponieważ może być to dla nich niebezpieczne – mogą się pod taką kołdrą udusić. Co więcej, w przypadku dzieci musisz pamiętać, że w wielu przypadkach te nie powinny spać pod kołdrą obciążeniową przez całą noc, a jedynie przez pierwsze kilkadziesiąt minut (czas jest zależny od tolerancji kołdry przez dziecko).
Zarówno w przypadku dziecka, jak i siebie, nie kupuj kołdry obciążeniowej na własną rękę. Pomimo licznych jej zalet, posiadanie takiej kołdry nie jest wskazane we wszystkich przypadkach, dlatego przed zakupem należy udać się do lekarza i z nim skonsultować ten pomysł.
Kołdra obciążeniowa dla dorosłego i dziecka, jak wybrać?
Wybór kołdry obciążeniowej nie jest prosty. Tutaj – w przeciwieństwie do tradycyjnych kołder – nie liczy się bowiem jej rozmiar i rodzaj wypełnienia, ale ciężar. Kołdra obciążeniowa powinna być dobrana do wagi swojego użytkownika. W przypadku osoby dorosłej, aby kołdra w pełni mogła spełniać swoje zadanie, ciężar kołdry powinien wynosić mniej więcej 10% masy jego ciała. W przypadku dziecka jest podobnie, ponieważ powinno to być 10-15% masy ciała. W przypadku dorosłego – jeśli ten znajduje się pomiędzy dwoma kategoriami wagowymi, zaleca się, aby wybrał cięższą wersję kołdry.
Co ważne, takiej kołdry nie kupuj z myślą o tym, że dziecko szybko przybiera na wadze albo że ty jesteś na diecie i za chwilę schudniesz. Zastosowanie takiego produktu, który nie jest dobrze dopasowany w danej chwili, może okazać się niebezpieczne.
Kołdra obciążeniowa Gravity
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kołdry obciążeniowej dla osoby dorosłej, polecamy dostępną w naszym sklepie kołdrę obciążeniową Balance Gravity. Dlaczego właśnie ją? Otóż posiada ona wiele zalet. Na początek należy wymienić fakt, że jest wykonana z najwyższej jakości materiałów. Jej wypełnienie to kulki ze stali nierdzewnej, które zapewniają równomierny rozkład materiału na całą powierzchnię ciała (do tego są mocne i stabilne), są bowiem umieszczone na stałe w kilku dużych komorach. Wypełnienie otulające kulki to bawełna.
Balance Gravity została zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewnić swojemu użytkownikowi pełen komfort. Jej nacisk ma rozluźniać stawy, mięśnie i ścięgna. Co więcej ma obniżyć hormon stresu, dzięki czemu sen ma stać się spokojniejszy i w pełni regeneracyjny.
Kołdra posiada 2 poszewki, które można zmieniać w zależności od pory roku lub indywidualnych potrzeb.
https://senpo.pl/koldra-obciazeniowa-balance-gravity/
Kołdra obciążeniowa Balance Gravity
Kołdra obciążeniowa – czy warto?
Kołdra obciążeniowa może okazać się remedium na wiele schorzeń. Spokojniejszy sen, lepsze samopoczucie, rozluźnienie ciała to tylko niektóre pozytywne efekty spania pod nią. Aby je osiągnąć trzeba wybrać odpowiednią wagę kołdry, warto też zwrócić uwagę na jej wypełnienie i samą poszewkę. Spanie pod tego rodzaju kołdrą wiąże się bowiem z wyższą temperaturą, dlatego wspomniane materiały są tak ważne – szczególnie latem, kiedy temperatury za oknem bywają bardzo wysokie.
I pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na zakup kołdry obciążeniowej, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub terapeutą, ponieważ w niektórych przypadkach jej zastosowanie może okazać się niekorzystne i może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Zobacz także: