Czym jest JET LAG?
Sezon wakacyjny w pełni! A może by tak wybrać się w egzotyczną podróż? W związku z błyskawicznym rozwojem transportu i atrakcyjnymi ofertami wyjazdów zagranicznych – jest to coraz częściej wybierana opcja przez urlopowiczów. Niestety, dalekie podróże mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jednym z najdotkliwiej odczuwanych przez nasz organizm skutków ubocznych jest jet lag – zespół nagłej zmiany strefy czasowej.
Transpołudnikowe zmęczenie
W momencie kiedy przemieszczamy się dynamiczne ze wschodu na zachód na znaczną odległość, podróżując przez strefy czasowe – nasz rytm okołodobowy zmaga się z problemem desynchronizacji. w nowym środowisku z cyklem dobowym i… doświadczamy efektu jet lagu.
Ponadto im dalej podróżujemy i im większa występuje różnica czasu, tym efekt ten staje się bardziej dokuczliwy. Z reguły uznaje się, że zmiana jednej strefy czasowej wymaga dostosowywania się do nowych warunków przez jeden dzień, jednakże każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie; zmiana stref czasowych wpływa więc różnie na poszczególne jednostki.
Objawy
Kłopoty z zasypianiem, niechciane budzenie się w nocy, niemożność skupienia uwagi, bóle głowy, zaburzenia apetytu, czy też wzmożona senność. to jedne z wielu typowych objawów jet-lagu. Zdarza się, że na początku jesteśmy nadmiernie pobudzeni, a następnie odczuwamy spadek siły w zupełnie niewłaściwych momentach. Dzieje się to z tej przyczyny, że nasz zegar biologiczny stara się dostosować do nowych warunków środowiskowych. Sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że nawet jeżeli nasz główny czasomierz w mózgu dostroi się do nowego schematu cyklu światło-ciemność, to zegary w poszczególnych komórkach i narządach organizmu – kontrolowane przez główny mechanizm – również muszą się na nowo „skalibrować”.
Zapobieganie
Jeśli np. przemieszczalibyście się o pięć stref czasowych(pięć godzin na zegarze do przodu), musielibyście przestawić swój zegar biologiczny na czas wcześniejszy, aby zacząć dopasowywać się do strefy czasowej swojej destynacji. Niestety, nasz ,,wbudowany czasomierz” nie jest tak łatwy w obsłudze jak standardowe zegarki, dlatego w tym konkretnym przypadku warto byłoby rozpocząć przygotowania do podróży odpowiednio pięć dni wcześniej.
Podczas przysposabiania powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiedni wypoczynek; jest to bardzo istotna kwestia w walce z jet lagiem. Przydatne również może okazać się unikanie ciężkostrawnych potraw, jak i utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. W samolocie warto postarać się zasnąć; do długiej podróży można przygotować się zabierając odpowiednią poduszkę, czy też zatyczki do uszu. Jakiś czas temu na rynku pojawiła się też zupełna nowość o nazwie „Human Charger” – jest to urządzenie pomagające w niwelowaniu skutków jet lagu. Emituje ono światło wprost do ludzkiego mózgu przez kanały słuchowe. Można używać go podczas podróżowania samolotem.
No to… ruszamy w podróż!
Poznaliście już czym jest zespół nagłej zmiany strefy czasowej, czym się objawia i jak zniwelować jego objawy. Warto pamiętać, że jeśli poczynicie przygotowania odpowiednio wcześniej – skutki nie powinny być aż tak odczuwalne dla organizmu.W przystosowaniu do zmiany strefy czasowej najważniejszą rolę odgrywa światło – jest to o wiele skuteczniejsza „broń” niż duża dawka kofeiny, czy też tabletki nasenne. W walce z transpołudnikowym zmęczeniem istotne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, unikanie napojów wysokoprocentowych, a także dbanie o odpowiedni komfort snu.
Mamy nadzieję, że jet-lag nie pokrzyżuje Waszych planów urlopowych.
Udanych wakacji!