Ciekawostki Poradnik

Jak dobrać rozmiar materaca? – porady i wskazówki

Jak dobrać rozmiar materaca?

Decydując się na zakup materaca, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jaki rozmiar wybrać. Podpowiadamy czym kierować się przy zakupie i jak odpowiednio dobrać wielkość materaca do indywidualnych potrzeb.

Często z ust sprzedawców pada pytanie: jaki rozmiar materaca potrzebujemy, a wówczas my nie wiemy co odpowiedzieć. Jak zatem określić, która wielkość będzie najbardziej odpowiednia do naszym potrzeb? Dobierając rozmiar materaca musimy określić jego dwa wymiary – szerokość i długość, ale mieć także na uwadze grubość. W ofertach sklepowych możemy spotkać takie, które są w niestandardowych rozmiarach oraz materace standardowe. Spośród standardowych materacy wyróżniamy materace pojedyncze (posiadają wymiary 80cmx200cm, 90×200 oraz 100×200) oraz podwójne (najmniejszy z nich ma rozmiar 120×200, a największy 200×220).

Rozmiar materaca dostosowany do wysokości użytkownika

Najprostszym rozwiązaniem jest dobór rozmiaru materaca pod wzrost jego użytkownika. Co oczywiste, potrzeby człowieka zwiększają się wraz z wiekiem, dlatego materace można podzielić na te dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.

Materace dziecięce dzielimy ze względu na wiek:

  • niemowlaki – najbardziej odpowiedni i powszechny jest materac o szerokości 60-70 cm i długości 120-140 cm,
  • dzieci w wieku przedszkolnym – szerokość pomiędzy 70-90 cm, a długość 180 cm,
  • dzieci od 7 do 12 lat – szerokość wynosi między 70-90 cm, ale zwiększa się długość zwiększa się do 200 cm,
  • młodzież – można wybrać materac taki, jak dla dorosłych.

Rozmiary materaca dla dorosłych:

  • 15-20 cm większa niż wzrost użytkownika – to najmniejsza długość materaca, odpowiednią dla dorosłego człowieka. Większość z materacy dostępnych w ofercie producentów ma długość 200 cm,
  • 70 cm – to minimalna szerokość materaca pojedynczego. Najbardziej zalecaną szerokością dla dorosłego człowieka jest rozmiar 90 cm.

Komfort naszego snu zależy także od ilości powierzchni, jaką posiadamy na łóżku. Im więcej miejsca do spania, tym jest wygodniej. Standardowe szerokości materacy jednoosobowych, które są obecnie dostępne na rynku, to: 70, 80, 90, 100 i 120 cm. Materace podwójne mają szerokość: 140, 160, 180 i 200 cm. Oczywiście również osoba, która śpi pojedynczo może wybrać materac dwuosobowy.

Materac o niestandardowych wymiarach – dla kogo?

Oprócz standardowych materacy, możemy zdecydować się także na materace indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb. Rozmiar niestandardowy to unikalna wielkość materaca, zazwyczaj robiona na specjalne zamówienie klienta. Przykładem takiego materaca pojedynczego będą, np. wymiary 80×195 lub 85×200. Materac w wielkości 130cmx200 jest niestandardowym rozmiarem dla dwóch użytkowników.

Indywidualny dobór rozmiaru materaca sprawdza się szczególnie w przypadku osób, które posiadają ograniczoną ilość miejsca w sypialni i chcą odpowiednio dostosować wolną przestrzeń do reszty pomieszczenia. Czasami różnica między standardowym a niestandardowym rozmiarem to tylko 10 cm, ale wciąż zwiększenie wielkości materaca może znacząco podnieść komfort snu.

Wybór materaca w niestandardowych rozmiarach to także dobry pomysł dla osób, które są wysokiego wzrostu. Większość materacy dostępnych na rynku ma długość 200 cm. Jest to optymalna wielkość dla wszystkich, których wzrost nie jest wyższy niż 180 cm. Jeśli chcemy odpoczywać bezpiecznie i komfortowo, materac na którym śpimy powinien być minimum 20 cm dłuższy niż długość naszego ciała. Dlatego też osoba, która mierzy więcej niż 190 cm potrzebuje materaca niestandardowego w rozmiarze 90×210 lub 160×210. Nawet, jeśli materac będzie użytkowany przed dwie osoby, należy go dobrać do potrzeb osoby wyższej.  W naszym sklepie możesz zamówić materac i łóżko na wymiar!

Rama łóżka, a wielkość materaca

Wybierając odpowiedni materac, wyznacznikiem jest także rama łóżka. Musimy ją dokładnie wymierzyć, aby zorientować się jaką powierzchnię mamy do dyspozycji. Ramę powinniśmy zmierzyć od wewnątrz, odejmując kilka centymetrów, ponieważ materac, np. z powodu obszycia krawędzi, może się nie zmieścić. Ponadto, kilka dodatkowych centymetrów odstępu od ramy łóżka pozwoli na lepszą wentylację materaca. Dlatego też, jeśli wyliczymy rozmiary ramy na 152×200, lepiej zamówić materac w wielkości 150×200.

Jeżeli każdego dnia budzimy się z bólem pleców, szyi lub barków, być może jest to najlepszy czas na zmianę materaca. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo odpowiedni dobór elementów łóżka może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Z tego powodu warto zdecydować się na materac, który zapewni nam optymalną powierzchnię i wygodę podczas snu.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz materace o różnych rozmiarach. Sprawdzą się zarówno dla dzieci, dla dorosłych, jak również dla osób, które potrzebują niestandardowej wielkości. Warto pamiętać, że materac to zakup na długie lata, dlatego warto, aby był dobrej jakości, odpowiednio dopasowany i niezwykle komfortowy.

Jaką kołdrę wybrać, aby spać komfortowo?

Zobacz również:
Jak czyścić materac? – porady i wskazówki
Co robić, gdy sen nie przychodzi? Skuteczne sposoby na bezsenność

Zostaw komentarz:

Treść komentarza*

Imię*
Adres strony*