Jak dobrze przygotować swoją sypialnię do jesienno-zimowych chłodów?
Jak dobrze przygotować swoją sypialnię do jesienno-zimowych chłodów? Przyznać trzeba, że tegoroczne lato było dla nas wyjątkowo łaskawe. Nie poskąpiło ciepła i, szczodrze obdarowując swymi promieniami, zafundowało nam iście tropikalny lipiec. Upalne dni jednak już za nami i choć lato jeszcze trwa a cienka, letnia kołderka spełnia swe zadanie, nieubłaganie nadchodzi czas zimnych wieczorów i poranków.
Jesienno-zimowe klimaty kierują nasze upodobania w stronę miękkich i puszystych przykryć. Pomimo wysokich temperatur w pomieszczeniach, zimowe 20 stopni Celsjusza jest odrobinę inaczej odbierane przez nasze ciała niż te same 20 stopni latem. Dzieje się tak z powodu warunków pogodowych na zewnątrz. Wychłodzony organizm, potrzebuje i chłonie więcej ciepła, zatem zmiana letniej kołdry na ciepłą, puchową kołdrę zimową jest jak najbardziej uzasadniona. Nawet wówczas gdy w sypialni panuje pokojowa temperatura.
W obliczu bogactwa oferty, jaką dysponuje obecny rynek, wybór zimowej czy też całorocznej kołdry nie jest zadaniem łatwym. Puchowa czy syntetyczna? W poszyciu z mikrofibry czy może lepiej z bawełny? A może w ogóle nie ma sensu zmieniać kołdry z letniej na zimową i wystarczy tylko dodać ciepły koc? Wybór kołdry uzależniony jest od osobistych potrzeb i upodobań. Jedni, zimą lubią otulić się grubą, miękką kołdrą, inni nawet zimą sypiają pod cienką kołderką letnią.
Puch, jedno z najszlachetniejszych ale też najbardziej popularnych wypełnień kołder, i to nie tylko tych zimowych, zapewnia przyjemne ciepło i odprowadza wilgoć nie dopuszczając do przegrzania organizmu. Dzisiejsza technologia, skupiająca się na zapewnieniu odbiorcom produktów najwyższej jakości, pozwala produkować kołdry puchowe, przeznaczone także dla alergików. Gęste sploty tkanin poszyciowych są tak ścisłe, iż nie dają roztoczom szansy na przeniknięcie do wnętrza kołdry bądź poduszki. Nie dopuszczają także do wydostawania się puchu na zewnątrz.
Przeciwnicy puchu, często podważają jego higieniczność. Tymczasem, opowieści o tym jak bardzo brudny jest puch już dawno temu można było między bajki włożyć. Markowe kołdry, pochodzące od uznanych na rynku producentów takich jak kołdry AMZ Szamotuły czy naszej produkcji – kołdry SENPO, wypełnione są najczystszym puchem, który w procesie produkcyjnym poddawany jest praniu i sterylizacji, tak aby mógł spełniać najbardziej nawet rygorystyczne warunki higieniczne.
Jaka kołdra syntetyczna?
Jeśli jednak nie możemy lub nie chcemy przekonać się do spania pod kołdrą puchową, możemy wybrać kołdrę wypełnioną syntetyczną włókniną. Tu także wybór jest ogromny. Kołdry syntetyczne zazwyczaj wybierają osoby uczulone na pierze bądź wełnę. Jeśli lubimy ciepło, miękkość i trwałość, kołdra syntetyczna będzie dobrym wyborem tylko wówczas jeśli będzie prezentowała wysoką jakość. Nie oczekujmy od taniej kołdry cudów i długich lat życia. Kołdra niewiadomego pochodzenia, kupiona gdzieś na ryneczku, zapewni ciepło tylko przez jedną zimę, później stanie się kiepsko wyglądającą, przezroczystą kołdrą letnią. Wyprodukowana przez renomowanego producenta kołder będzie nas ogrzewać przez kilka a może nawet kilkanaście zim. Kołdry syntetyczne polecane są nie tylko dla osób z alergią ale też tych, preferujących wysoką jakość wykonania oraz ekskluzywną estetykę.
Przygotowując swą sypialnię do zimowych nocy warto także zwrócić uwagę na szczególną kołdrę polecaną osobom ceniącym sobie wyjątkowe ciepło. Wypełniona puchem i obszyta termicznym materiałem Outlast, doskonale sprawdza się w niskich temperaturach, zatem jeśli nasza sypialnia nie jest zbyt dogrzana i bywa, że marzniemy nawet pod przykryciem puchowym, radzimy wybrać właśnie tę kołdrę.
Równie ważne jak wypełnienie kołdry jest jej poszycie, czyli tkanina wsypowa. Znane nam babcine wsypy dawno temu odeszły już w zapomnienie, zastąpione przez równie wytrzymałe ale zdecydowanie bardziej ozdobne i higieniczne, nowoczesne tkaniny. Mikrofibra jest tkaniną wykonaną z niezwykle cienkich, poliamidowych i poliestrowych mikrowłókien. Przewiewna, bardzo wytrzymała, odporna na wysoką temperaturę i bardzo przyjemna w dotyku, zapewnia nie tylko wysoką jakość ale też miłe doznania podczas snu. Opcją doskonałą dla osób z alergią są tkaniny satynowe lub teflonowe. Obie są antystatyczne, nadają się więc dla osób uczulonych na kurz.
Kołdra na zimę?
Pamiętajmy, że zimowy czas jest raczej ponury, zatem idealna kołdra na zimę, powinna zapewnić nam nie tylko ciepło. Pomyślmy więc o tym w jaką pościel ubierzemy nasze kołdry i puchowe poduszki aby sen był równie ciepły jak i przyjemny. Zimą, najlepiej swe zadanie spełnia pościel bawełniana. Czy to flanelowa, perkalowa czy z satyny bawełnianej, otuli każdego przyjemną, naturalną miękkością i pomoże zbudować miły nastrój w zimowej sypialni. Ekskluzywna pościel w zależności od potrzeb kolorowa lub jednolita, z pewnością przyczyni się do poprawienia jakości zimowego snu.