Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?
Jesteś na etapie wyprowadzania dziecka ze wspólnego łóżka? Zastanawiasz się, jak zachęcić malucha do spania we własnym pokoju? A może szukasz skutecznego sposobu na usypianie? Podpowiadamy, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami.
Spis Treści:
- Jak długo dziecko śpi z rodzicami?
- Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami – porady
- Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami – osobne łóżeczko
- Nauka samodzielnego zasypiania
- Spanie z dzieckiem w łóżku
Jak długo dziecko śpi z rodzicami?
Współspanie jest tematem, który budzi wiele kontrowersji – zarówno na wczesnym etapie życia maleństwa, jak i na późniejszym. Jedni powtarzają, że im dłużej dziecko śpi z rodzicami, tym trudniej później jest je od tego odzwyczaić. Inni z kolei twierdzą, że dzięki współspaniu powstaje bliska więź między rodzicami a dzieckiem, która owocuje pozytywnie w przyszłości (nawet w wieku nastoletnim). Jakby nie było, w końcu przychodzi ten czas, w którym maluch jest gotowy do spania we własny łóżeczku. Jak rozpoznać ten moment?
Istnieje kilka momentów w rozwoju młodego człowieka, kiedy łatwiej jest mu zaakceptować sytuację, w której śpi w osobnym łóżeczku. Na początkowym etapie wielu rodziców decyduje się na to, aby spać z niemowlakiem – jest to szczególnie wygodne w przypadku mam karmiących piersią. Jeśli u ciebie jest podobnie, poczekaj do momentu, kiedy dziecko skończy 6 miesiąc życia. Od tego czasu (do około 8 miesiąca życia) jest tak zwane okienko, w którym można malucha przenieść do jego łóżeczka. Dlaczego właśnie wtedy? Otóż jest to okres po “kryzysie podatkowym” (kiedy mają miejsce bardzo częste nocne pobudki), a jeszcze przed nauką samodzielnego przemieszczania się, kiedy to zaczynają się pojawiać lęki separacyjne. Jeśli przegapisz ten okres, najlepiej jest poczekać do momentu, aż dziecko skończy 1 rok życia, ponieważ wtedy maluch zaczyna rozumieć, że nawet jak mamy czy taty nie widać, to nie znaczy, że ich nie ma.
Zobacz: https://parenting.pl/jak-nauczyc-dziecko-spac-w-lozeczku-infografika
Tak naprawdę to jednak od ciebie w głównej mierze zależy, kiedy zarówno ty, jak maluch będziecie gotowi spać osobno. Najważniejsze jest to, aby zachować spokój, ponieważ własne łóżko ma dawać poczucie bezpieczeństwa i relaksu, a jeśli przeniesienie się do niego będzie kojarzyć się z krzykiem, płaczem i nerwami, to nie będzie to najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę.
Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami – porady
Istnieje wiele sposobów na to, jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami. Osobny pokój nie zawsze jest najlepszą decyzją na początek – choć wielu rodziców przeprowadzkę do własnego łóżka łączy z przeprowadzką do osobnego pokoju. Bardzo ważne jest to, aby nie dawać maluchowi zbyt wielu bodźców stresujących naraz: jedna duża zmiana powinna wystarczyć, aby nie zaburzyć u dziecka poczucia bezpieczeństwa. Specjaliści zalecają, aby do 12 miesiąca życia dziecko spało w jednym pokoju z rodzicami, ponieważ w ten sposób można zapobiec śmierci łóżeczkowej. Warto zresztą wiedzieć, że niemowlak powinien słyszeć rodzica, jego oddech i towarzyszące jego obecności dźwięki. W ten sposób dopasowuje się do danej osoby i nie zapada w zbyt głęboki sen, z którego może się już obudzić.
Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami – osobne łóżeczko
Łóżeczko w osobnym pokoju powinno znaleźć się dopiero na późniejszym etapie życia. Jak je wybrać? Przede wszystkim dobrze jest dać wybór maluchowi. Najpierw wybierz samodzielnie dwa, maksymalnie trzy modele łóżeczka, które ci odpowiadają. Ostateczną decyzję pozwól jednak podjąć maluchowi. W ten sposób dziecko będzie miało świadomość, że jego głos jest ważny i będzie lepiej do nowego mebla nastawione – ciekawsze, radośniejsze i odważniejsze.
Ze swojej strony pamiętaj, że na rynku dostępne są łóżeczka dla najmłodszych o różnych wymiarach. Najmniejsze łóżko dla dziecka ma wymiar 140×70 centymetrów, następne jest łóżko o wymiarach 160×70, a później już łóżko pojedyncze 180×70. Który wymiar jest najlepszy? Przede wszystkim dopasuj łóżko do pokoju, w którym będzie stało. Im więcej w nim miejsca, tym większe łóżko możesz kupić. Kolejna jest kwestia wygody – na początkowym etapie przeprowadzania dziecka do osobnego łóżka z pewnością będzie ono prosiło, żebyś się obok niego położyła. Teraz zastanów się, jaki wymiar łóżka pozwoli ci swobodnie położyć się obok malucha i na przykład poczytać mu książkę – na podstawie własnych doświadczeń radzimy wybrać łóżko najdłuższe. Jeśli jednak zależy ci na modnym designie, to zdecydowanie większy wybór będzie w przypadku łóżek dla dzieci o wymiarach 140 i 160 centymetrów.
Bardzo ważny jest też wybór materaca do łóżeczka dziecięcego. Tutaj – podobnie jak ma to miejsce w przypadku materacy do łóżek niemowlęcych – najlepiej sprawdzą się materace wykonane z pianki wysokoelastycznej, która jest bardzo wytrzymała, nie pozwala dostać się do wnętrza zanieczyszczeniom z zewnątrz, a przede wszystkim jest bardzo wygodna.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-kids-lio/
Zobacz: https://senpo.pl/materac-dobranocka/
Nauka samodzielnego zasypiania
Dziecko musi być gotowe na to, aby przenieść się z łóżka rodziców do własnego. Dobrze jest z nim o tym porozmawiać i wyjaśnić sytuację. Mimo że może ci się wydawać, że maluch może jeszcze niewiele zrozumieć, to nie należy pomijać tego etapu. Czasem może się okazać, że pomimo najlepszych chęci, będziesz musiała jeszcze na ten właściwy moment poczekać. Co jest jednak najważniejsze to to, aby być konsekwentnym w swoich działaniach i stworzyć plan wieczornych rytuałów. Możesz na przykład tuż przed położeniem się spać leżeć z maluchem w jego łóżeczku i czytać wybrane przez niego bajeczki. Albo zamiast bajek postawić na chwilę rozmowy o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. Jeśli dziecko boi się ciemności, może pozostawić na noc zapaloną lampkę (nie może świecić jednak za mocno, aby nie wybudzać dziecka). Podczas usypiania najważniejsze jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i cierpliwość. Nawet jeśli cały proces będzie czasochłonny i będzie kosztował cię wiele wyrzeczeń.
Spanie z dzieckiem w łóżku
Bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie: jak oduczyć dziecko spania z rodzicami. Każdy maluch jest bowiem inny, tak jak inni są rodzice. Najważniejsze jest jednak to, aby nic nie robić wbrew sobie. Jeśli w twoim łóżku jest już za ciasno lub po prostu za gorąco, warto podjąć tę odważną decyzję i być konsekwentnym w swoich działaniach. Nie zapominaj jednak o tym, aby przed przeprowadzką malucha do innego łóżka dobrze go do tego przygotować i zapewnić mu jak najlepsze warunki do spokojnego postawienia tego kroku ku samodzielności.
Zobacz także: