Jak praktykować jogę w łóżku?
Lubisz po przebudzeniu jeszcze chwilę poleżeć pod kołdrą? Wstawanie z łóżka to dla ciebie najtrudniejszy moment w ciągu dnia? Jeśli chcesz poczuć się lepiej o poranku, dotlenić organizm, nabrać energii do działania oraz zniwelować sztywność kręgosłupa, polecamy poranną praktykę jogi w łóżku.
Spis treści:
- Praktyka jogi w łóżku – od czego zacząć?
- Joga w łóżku – zalety
- Jakie asany praktykować w łóżku?
- Joga w łóżku – dlaczego warto?
Praktyka jogi w łóżku – od czego zacząć?
Joga to w wolnym tłumaczeniu zjednoczenie – ciała i umysłu. Jeśli więc ciało zostanie odpowiednio przygotowane, umysł będzie czuł się szczęśliwy. Aby jednak takie zjednoczenie osiągnąć, trzeba na to zapracować. Jedną z propozycji jest praktyka jogi w łóżku. Mimo iż ten pomysł może w pierwszej chwili wydawać się nieco nieprawdopodobny, wiele osób chwali sobie ten rodzaj praktyki.
Od czego zacząć praktykę asan w łóżku? Po pierwsze potrzebujesz odpowiedniego materaca. Najlepszy będzie twardy materac, jednak pamiętaj, żeby dopasować twardość materaca przede wszystkim do swojej wagi, ponieważ takie działanie zapewnia ci pełen komfort wypoczynku w nocy. Jeśli jesteś osobą filigranową i ważysz mniej niż 60 kilogramów, powinnaś wybrać materac oznaczony przez producenta jako H1. Niestety taki materac nie będzie dobry do praktyki jogi. Nie martw się jednak. Problem ten możesz rozwiązać, kupując topper. To nic innego jak materac nawierzchniowy, który możesz rozłożyć na materacu miękkim. Taki topper podniesie również komfort twojego wypoczynku, jeśli sypiasz na kanapie lub wersalce. Jeśli jesteś osobą, która waży powyżej 60 kilogramów i masz odpowiednio dobrany materac, nadaje się on w pełni do porannych ćwiczeń.
W naszej ofercie znajdziesz zarówno twarde, jak i średnio twarde materace:
Materac Foxtrot Hilding – idealny dla osób, które ważą więcej niż 80 kilogramów, lubią spać na twardym podłożu lub mają problemy z kręgosłupem. Ten twardy materac zapewnia solidne podparcie dla kręgosłupa (dzięki czemu mięśnie mogą pozostać w pełni rozluźnione), a jednocześnie dobrze dopasowuje się do kształtu ciała swojego użytkownika. O jego komforcie decyduje w głównej mierze wypełnienie, a więc profilowana pianka wysokoelastyczna.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-foxtrot/
Materac Pasodoble Hilding – to twardszy materac, który zapewnia solidne podparcie podczas snu. To materac kieszeniowy, w którym producent zastosował wiele nowoczesnych rozwiązań. Sam materac jest wyrobem o statusie medycznym, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w przypadku osób borykających się z bólami kręgosłupa lub wadami postawy.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-pasodoble
Materac Tango Hilding – to materac kieszeniowy, który gwarantuje wygodny sen i solidne podparcie dla kręgosłupa. Jego cechą charakterystyczną jest to, że posiada 7 stref twardości, które dopasowują się do nacisku poszczególnych części ciała. Jest to duży atut, ponieważ pozwala rozluźnić się mięśniom całego ciała, tak więc po nocy spędzonej na takim materacu obudzisz się w pełni wypoczęty.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-tango/
Po zaopatrzeniu się w materac o odpowiednim stopniu twardości potrzebujesz jeszcze tylko dobrych chęci i determinacji w dążeniu do celu, którym są przyjemne poranki. Mimo wielu opinii joga nie jest łatwa, wymaga wiele cierpliwości i dokładności – szczególnie na początku. Dlatego jeśli nigdy nie praktykowałaś jogi, warto przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z joginem i poprosić o dobór odpowiednich ćwiczeń do twojego stanu zdrowia.
Joga w łóżku – zalety
Jeśli nadal zastanawiasz się, czy ćwiczenia w łóżku mogą być skuteczne, to powiemy ci, jakie zalety może przynieść ci taka praktyka. Przede wszystkim joga to nie tylko niwelacja sztywności i bólu kręgosłupa poprzez wybrane asany, ale także dotlenienie całego organizmu, za sprawą praktyki oddechowej. Dzięki porannej aktywności nabierzesz energii na cały dzień, a co za tym poprawi się twoje samopoczucie. Poza tym praktyka w ciepłym i wygodnym łóżku już z definicji jest bardziej przystępna niż tradycyjne ćwiczenia na zimnej podłodze czy nawet bieganie w parku.
Jakie asany praktykować w łóżku?
Wiadomo, że podłoże jakim jest materac nie jest przystosowane do tego, aby wykonywać na nim dowolne pozycje jogiczne. Właśnie dlatego polecamy kilka pozycji, które idealnie sprawdzą się w opisywanych warunkach.
Po pierwsze Balasana, czyli pozycja dziecka. Jej zadaniem jest rozluźnienie mięśni, poprawienie krążenia oraz uspokojenie umysłu.
Źródło: https://www.joga-joga.pl/pl102/teksty75/BALASANA
Supta urdyhva hastasana to kolejna pozycja, której zadaniem jest pobudzenie krążenie krwi w całym ciele.
Apanasana – to pozycja, której zadaniem jest relaks całego ciała przy jednoczesnym rozciąganiu mięśni dolnej partii pleców.
Matsyasana, czyli pozycja ryby. Ta asana ma za zadanie poprawić twoje samopoczucie. Aby ją wykonać, musisz położyć się na plecach, podeprzeć na łokciach, wyciągając głowę i tułów do tyłu – zadbaj o to, żeby mięśnie karku nie były napięte.
Źródło: https://www.joga-joga.pl/pl106/teksty97/Matsyasana
Bitilasana, to popularny koci grzbiet. Pozycja ta idealnie sprawdza się podczas praktyki na pusty żołądek, ponieważ poprawia krążenie krwi w organizmie.
Skłon w bok – to ćwiczenie, które rozciąga boki ciała i pomaga obudzić się do końca, dlatego warto skłony kilkakrotnie powtórzyć na każdą ze stron.
Supta Baddha Konasana – uważa się, że ta asana pomaga łagodzić stres, depresję i stany lękowe. Aby ją wykonać, połóż się na plecach, rozchyl nogi, stopy złącz ze sobą, a ręce rozłóż szeroko (możesz użyć paska, jeśli twoje biodra stawiają tu duży opór). Pozostań tak do momentu, aż przestanie ci być wygodnie.
Joga w łóżku – dlaczego warto?
Praktyka jogi w łóżku to sposób na szczęśliwy poranek, który doda ci energii i poprawi samopoczucie na cały nadchodzący dzień. To też sposób na to, żeby poprawić kondycję swojego ciała, które po nocy jest często sztywne i rozleniwione.
Zobacz także: