Jak przedłużyć żywotność materaca?
Czy wiesz, że materac należy wymieniać co około 10 lat? Na szczęście ten czas możesz jednak wydłużyć, dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o materac, aby przedłużyć jego żywotność.
Spis treści:
- Dlaczego materace należy wymieniać?
- Jak dbać o materac?
- Czyszczenie materaca – wietrzenie
- Czyszczenie materaca – odkurzanie
- Czyszczenie materaca – usuwanie plam
- Czyszczenie materace – unikanie wgnieceń
- Czyszczenie materace – ochraniacze
- Dobra jakość materaca wydłuża jego żywotność
- Stelaż łóżka ma wpływ na żywotność materaca
- Czyszczenie materaca ma wpływ na jego żywotność
Dlaczego materace należy wymieniać?
Zgodnie z zaleceniami producentów materace użytkowane na co dzień należy wymieniać co około 10 lat (zdarzają się modele, które posiadają do 15 lat gwarancji). Dlaczego taki czas? Otóż wystarczy wyobrazić sobie, że materace regularnie użytkowane mimo iż na zewnątrz mogą wyglądać jak nowe, to w ich środku czeka na nas niemiła niespodzianka. Znajduje się tam bowiem wytarty naskórek, który jest ulubionym pożywieniem roztoczy, martwe roztocza, wilgoć (najczęściej powstająca na skutek nocnego pocenia się), w której lubią rozwijać się grzyby i bakterie, a także kurz i inne zabrudzenia. Nie brzmi to zachęcająco – w końcu kto z nas chciałby spać na tak zabrudzonej powierzchni? A dodajmy jeszcze, że z badań przeprowadzonych w Glen Needham Ohio State University wynika, iż materac po kilku latach użytkowania może zawierać nawet do 10 000 000 martwych roztoczy… Dane są jednoznaczne i szokujące, dlatego nie ma co czekać i zgodnie z zaleceniami należy wymieniać materac.
Jak dbać o materac?
Ten wpis jest jednak o tym, w jaki sposób przedłużyć żywotność materaca. Istnieje kilka sposobów, na to, żeby materac pozostał z nami na dłużej. Co możesz więc zrobić? Odpowiedź jest prosta: regularna higiena i czyszczenie materaca.
Czyszczenie materaca – wietrzenie
Pierwsza sprawa to regularne czyszczenie materaca. O co chodzi? Otóż każdego dnia, kiedy wstajesz z łóżka powinnaś pozwolić swojemu materacowi pooddychać. Nie ściel więc od razu łóżka, nie zarzucaj na niego narzuty, tylko odczekaj chwilę, aby wilgoć zgromadzona przez noc w materacu i pościeli miała szansę odparować.
Czyszczenie materaca – odkurzanie
Kolejna sprawa to raz w tygodniu, najlepiej podczas zmiany pościeli, odkurz materac odkurzaczem i pozostaw go bez zaścielania na kilka godzin. Pamiętaj przy tym, żeby przed odkurzaniem materaca dokładnie umyć wymienną końcówkę odkurzacza, która ma bezpośredni kontakt z zabrudzeniami na podłodze. To bardzo ważne, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, możesz przenieść brud z podłogi na powierzchnię materaca. Zamiast więc zadbać o jego higienę, uzyskasz odwrotny efekt.
Czyszczenie materaca – usuwanie plam
Jeśli na powierzchni materaca pojawią się widoczne plamy, możesz je usunąć, nakładając na nie miksturę z 2 łyżeczek sody oczyszczonej i odrobiny wody. Taką mieszankę pozostaw na około 30 minut, a następnie zbierz odkurzaczem, po plamach nie powinno być śladu. Niektóre materace wyższej klasy posiadają rozpinany pokrowiec, dzięki czemu, możesz go w dowolnej chwili zdjąć i wyprać w pralce. Ważną informacją jest fakt, że materiał, z jakiego jest on wykonany, powinien być na tyle wytrzymały, aby móc prać go w temperaturze 60 stopni Celsjusza (wtedy giną roztocza).
Czyszczenie materace – unikanie wgnieceń
Ważną rzeczą, jeśli chodzi o przedłużenie żywotności materaca jest to, aby dbać o jego powierzchnię. Wszelkiego rodzaju wgniecenia mogą prowadzić do obniżenia jego właściwości, a co za tym idzie szybszej wymiany. Nie pozwól więc dzieciom czy zwierzętom skakać po łóżku (nawet najmniejszy gwałtowny nacisk może wywołać uszkodzenia w konstrukcji), sama też staraj się nie siadać na brzegach materaca.
Czyszczenie materaca – ochraniacze
Aby jeszcze wydłużyć czas użytkowania danego materaca możesz kupić specjalny ochraniacz, który zabezpieczy jego powierzchnię przed zanieczyszczeniami. Na rynku dostępne są różnego rodzaju ochraniacze na materace. To, jaki wybierzesz, powinno zależeć od twoich indywidualnych potrzeb. Najpopularniejsze są ochraniacze wodoodporne, dzięki którym wilgoć nie będzie przenikać w głąb materaca (dzięki odpowiedniemu materiałowi zostanie przy tym zachowana odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz materaca). Dostępne są również między innymi ochraniacze antyalergiczne czy antybakteryjne.
Zobacz: https://senpo.pl/ochraniacz-tempur-fit/
Zobacz: https://senpo.pl/ochraniacz-bawelniany-hilding/
Dobra jakość materaca wydłuża jego żywotność
Wybór samego materaca ma duże znaczenie dla jego żywotności. Na szczególną uwagę zasługują materace wykonane z pianki termoelastycznej oraz z pianki wysokoelastycznej. Wysoką jakością odznaczają się również materace kieszeniowe.
Podczas zakupu materaca wybieraj materac dwustronny. Dzięki temu będziesz mogła go regularnie obracać, co zapewni lepszą cyrkulację powietrza w jego wnętrzu, a tym samym podniesie komfort wypoczynku. Jeśli bowiem na powierzchni materaca pojawią się niechciane wgniecenia, to obrócenie go pozwoli im się naprostować.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-salsa/
Zobacz: https://senpo.pl/materac-step/
Stelaż łóżka ma wpływ na żywotność materaca
Ciekawą kwestią okazuje się to, że na długość życia materaca ma wpływ stelaż łóżka, na którym jest on osadzony. Dlaczego? Otóż stelaż utrzymuje materac w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu ten może w pełni wykorzystywać swoje właściwości. A więc zachowana zostaje możliwość odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz materaca, dzięki której gromadzi się w nim znacznie mniej drobnoustrojów i zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się grzybów. Właśnie z tego powodu materace ułożone bezpośrednio na podłodze – co jest dość popularnym rozwiązaniem designerskim w ostatnich latach – nie są polecane przez producentów materaców.
Czyszczenie materaca ma wpływ na jego żywotność
Jeśli odpowiednio zadbasz o swój materac, będziesz mogła cieszyć się nim nawet o kilka lat dłużej niż zaleca to producent. Pamiętaj jednak, że prędzej czy później przyjdzie czas na wymianę materaca, ponieważ jeden materac nie zapewni ci najwyższego komfortu wypoczynku przez całe życie.
Źródło: https://motywator.tv/tag/sen/
10 skutków braku snu
Zobacz także: