Jak urządzić salon z sypialnią?
Wiele osób w dzisiejszych czasach staje przed wyzwaniem “jak pogodzić salon z sypialnią?”. Zdaje się, że to nie lada wyzwanie, ale z odpowiednim podejściem i kreatywnym planem można stworzyć naprawdę przytulne i stylowe wnętrze. W poniższym artykule postaram się przedstawić kilka pomysłów na to, jak urządzić salon z funkcją spania, aby było estetycznie, funkcjonalnie, a przede wszystkim wygodnie.
Pokój dzienny z sypialnią – idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni
Sypialnia w salonie to coraz popularniejsze rozwiązanie zwłaszcza w kawalerkach i niewielkich mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Jak urządzić mały salon z sypialnią w bloku, żeby było jednocześnie stylowo i komfortowo? Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niemożliwe, ale tak naprawdę wystarczy zastosować kilka sztuczek aranżacyjnych, żeby uzyskać zadowalający efekt. Podział na strefy, jasna kolorystyka, łóżka na wymiar, meble wielofunkcyjne lub i przytulne dodatki to tylko niektóre elementy, które pomogą Ci urządzić salon z sypialnią na małej powierzchni, w którym będziesz mógł przyjmować gości, pracować, relaksować się, a na koniec dnia wygodnie odpocząć.
Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią? Na początek wyznacz strefy
Salon i sypialnia to dwa zupełnie różne wnętrza, które pełnią inne funkcje w naszym domu. Dlatego salono-sypialnia zdecydowanie powinna być podzielona na strefy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zorganizować funkcjonalną przestrzeń i utrzymać w niej porządek. Ponadto, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej osób, strefy pozwalają w pewnym stopniu odseparować się i zapewnić prywatność domownikom.
Jak oddzielić sypialnię od salonu? Strefy w pomieszczeniu można wyznaczyć na kilka sposobów.
Dywany
To najpowszechniejszy sposób na wyraźne oddzielenie stref w salonie z sypialnią. Duży dywan kładziemy na podłodze w centralnej części strefy dziennej, a mniejszy w strefie snu. Innym sposobem jest użycie jednego dywanu jako separatora pomiędzy dwoma strefami.
Meble
Pozwalają na wyodrębnienie sypialni w salonie oraz zapewniają prywatność. Trend ustawiania mebli wyłącznie przy ścianach już dawno odszedł do lamusa. Regał lub biblioteczka pomiędzy sypialnią i salonem to doskonały pomysł na odseparowanie tych dwóch stref, a jednocześnie zyskanie dodatkowej przestrzeni na przechowywanie.
Parawan lub zasłona
To pomysł na jeszcze wyraźniejsze oddzielnie strefy sypialnianej od dziennej. Wielu z nas parawan kojarzy się z białym mało estetycznym elementem z gabinetów lekarskich. Na rynku możemy jednak znaleźć szeroki wybór modeli i wzorów parawanów i zasłon. Do każdego stylu pomieszczenia znajdzie się ten odpowiedni. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie jest najlepsze dla małych przestrzeni, bo wizualnie będzie je jeszcze bardziej pomniejszać.
Ścianka działowa (stała lub przesuwna)
To dobra opcja, aby uzyskać bardzo wyraźny i stały podział sypialni i salonu. Ścianka może być wykonana z różnych materiałów, od karton gipsu, po drewno, czy cegłę. Jeśli chcesz uzyskać bardziej subtelny efekt albo w pomieszczeniu znajduje się tylko jedno okno, możesz postawić na matowe szkło lub pleksi.
Jak podzielić pokój na sypialnię i salon? W zależności od tego, czy wolimy przestrzeń bardziej otwartą, czy zapewniającą prywatność, mamy wiele możliwości na wyznaczenie stref w pomieszczeniu. Najważniejsze, żeby było spójne z Twoim stylem życia i żebyś czuł/a się w nim dobrze i komfortowo.
Salon i sypialnia w jednym — postaw na meble wielofunkcyjne
Meble wielofunkcyjne to praktyczne i sprawdzone rozwiązanie dla salonów z funkcją spania. Zwłaszcza jeśli jest to sypialnia w salonie w bloku albo innej małej przestrzeni. Pozwalają bowiem oszczędzać miejsce i zwiększają komfort użytkowania pomieszczenia. Do najpopularniejszych tego typu rozwiązań należy zapewne sofa rozkładana. Dzięki niej w kilka sekund możemy zamienić pokój dzienny w strefę snu. Inne przykłady mebli wielofunkcyjnych idealnych do takich pomieszczeń to np. łóżko z pojemnikiem, łóżko z wbudowaną szafką lub szafa z wbudowanym łóżkiem, regał z biurkiem, czy stół rozkładany.
Sypialnia w salonie — zaplanuj styl, kolorystykę i ergonomiczny rozkład
Kolorystyka
Sypialnia i salon w jednym to wyzwanie aranżacyjne, bo bardzo łatwo tu o przytłaczający zmysły nadmiar kolorów i bodźców. Dlatego kolorystyka ścian, mebli i dodatków powinna być tutaj spójna i co najważniejsze — jasna! Kolory, na jakie warto się zdecydować to biel, szarość, pastele. Pomieszczenia utrzymane w jasnych barwach wydają się optycznie większe i przestronniejsze.
Styl
Styl pomieszczeń to w dużej mierze Twój wybór, ale warto rozważyć sprawdzone sposoby wystroju wielofunkcyjnych wnętrz. Do takich należy z pewnością styl skandynawski, czyli proste formy, biel, minimalizm i naturalne materiały jak drewno, czy len. Do aranżacji w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się nasze łóżka drewniane oraz stoliki nocne i komody do sypialni Senpo. Styl skandynawski w sypialni z salonem to idealne rozwiązanie, ponieważ pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni i tworzenie przyjemnej, harmonijnej atmosfery.
Bardzo popularnym stylem w pokoju dziennym z funkcją spania jest także styl boho. To przede wszystkim ciepłe naturalne i przyjemne barwy, wzory inspirowane naturą, przytulne dodatki, różnorodne materiały i faktury. W boho nie ma określonych zasad. Można tu mieszać style, eksperymentować i nadawać pomieszczeniu oryginalny i niepowtarzalny wygląd.
Dla osób, które dobrze czują się w przestrzeniach z charakterem, polecamy styl loftowy zwany też przemysłowym. Charakteryzuje się prostotą i surowością. Uwagę przyciągają tu cegła, beton, metal i drewno, ale też duża ilość zielonych roślin.
Rozkład i ergonomia
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę w ergonomii, jest dostęp do światła naturalnego. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się tylko jedno okno, to właśnie część dzienną warto urządzić jak najbliżej. Do spania nie jest nam ono aż tak potrzebne, ale jakikolwiek dostęp do niego też jest ważny ze względu na naturalną regulację snu.
Kolejna kwestia to ustawienie mebli. Przede wszystkim powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby łatwo było poruszać się pomiędzy strefami, a dostęp do szafek i półek, z których często korzystamy, nie był utrudniony. Łóżko warto ustawić tak, aby można było wygodnie z niego korzystać, ale też, żeby nie zajmowało zbyt dużo miejsca.
Przestrzeń do przechowywania to kolejna kwestia, o którą warto zadbać. Jeśli nie mamy zbyt dużej powierzchni do wykorzystania, to możemy pomyśleć o szafkach podwieszanych.
Ostatnie, ale równie ważne zagadnienie to sztuczne oświetlenie. Tutaj warto zapewnić kilka źródeł światła o różnym natężeniu. Salon powinien być dobrze oświetlony i tutaj w zależności od preferencji i potrzeb sprawdzi się światło zimne lub ciepłe. Natomiast w strefie snu zdecydowanie do relaksu przy książce lepsza będzie ciepła żarówka.
Salon z funkcją spania – wady i zalety
Najważniejszą zaletą sypialni w salonie jest oszczędność miejsca, a co za tym idzie ekonomia. Stawiając na takie rozwiązanie, możemy kupić lub wynająć mniejsze mieszkanie, co oznacza niższe koszty. Z kolei, kiedy rodzina się powiększa, jest to najłatwiejszy sposób na zyskanie dodatkowego pomieszczenia.
Dla niektórych zaletą może być też wygoda niewymagająca przemieszczania się. Jeśli ktoś lubi pracować w łóżku, relaksować się przed telewizorem, a potem po prostu pójść spać, takie rozwiązanie będzie dla niego idealne. Warto dodać, że dla osób lubiących pracować i czytać w łóżku, świetnym rozwiązaniem będą łóżka z regulowanym zagłówkiem albo wymiana stelaża na regulowany elektrycznie.
Jeśli chodzi o wady, to na pierwszy ogień idzie brak prywatności i miejsca do wyciszenia się w samotności, zwłaszcza jeśli użytkowników mieszkania jest więcej.
Kolejny minus to problem z utrzymaniem porządku w pomieszczeniu, w którym jednocześnie śpimy i funkcjonujemy przez cały dzień. Osoby wrażliwe na bałagan muszą rozkładać i składać łóżko, żeby zachować ład i nie zaburzać koncentracji w ciągu dnia. Bałagan w strefie dziennej z kolej może przekładać się na trudności w zrelaksowaniu się przed snem.
Na koniec ograniczenie w wyborze komfortowych mebli. Jeżeli pomieszczenie jest małe, to nie poszalejemy z wyborem dużego, wygodnego łóżka i materaca ani wymarzonej wieloosobowej sofy, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na meble wielofunkcyjne.
Podsumowanie
Wydzielenie strefy snu w salonie to dobre rozwiązanie dla małych mieszkań, gdzie trudno o dodatkowe pomieszczenie na sypialnię. Istnieją różne sposoby na aranżację wnętrz wielozadaniowych, aby były komfortowe, estetyczne i funkcjonalne. Rozwiązania przestrzenne opisane w tym artykule to tylko przykładowe inspiracje. Możesz skorzystać z naszych podpowiedzi albo skomponować własny oryginalny pokój dzienny z sypialnią.