Jak wybrać materac do spania na podłodze?
Lubisz minimalistyczne wnętrza, a ekonomiczne rozwiązania nie są ci obce? Podążasz za modą, śledzisz trendy, poszukujesz aranżacyjnych inspiracji? Z pewnością obiło ci się o uszy, że spanie na podłodze zyskuje coraz większą popularność. Czy jednak z praktycznego punktu widzenia ma to rzeczywiście rację bytu? Otóż musisz wiedzieć, że materac do spania na podłodze nie jest dla każdego. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, decydując się na najlepszy materac do spania na podłodze.
Spanie na podłodze – zalety
W Japonii – już od ponad dwóch tysięcy lat – niesłabnącą popularnością cieszą się materace do spania na podłodze, tzw. futony. Chodzą nawet słuchy, że jest to jeden z sekretów długowieczności Japończyków. Futony idealnie dopasowują się do pór roku – zimą są przekaźnikami ciepła, latem zaś dbają o dobrą cyrkulację powietrza. Co więcej, dzięki wykorzystanym do ich produkcji materiałom, zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa. Trzeba dodać, że futony to bardzo charakterystyczne materace, ponieważ każdego ranka ich użytkownicy składają je i chowają do szafy. Ma to dwie główne zalety. Po pierwsze – to w pewnym sensie codzienna dawka porannych ćwiczeń. Po drugie – futony pozwalają w pełni wykorzystać potencjał danej przestrzeni oraz podkreślić panujący w niej minimalizm.
W Europie materace do spania na podłodze są nieco inne niż futony. Ich wspólną cechą jest jednak to, że pozytywnie oddziałują na kręgosłup, ponieważ niejako wymuszają naturalną pozycję ciała podczas snu, równomiernie rozkładając jego ciężar. Tak więc osoby, które mają problemy z kręgosłupem i odczuwają bóle pleców, powinny szczególnie zainteresować się tym tematem.
Spanie na podłodze – wady
Argumentów postulujących przeciw spaniu na podłodze jest zdecydowanie więcej niż tych popierających to rozwiązanie.
Nie dla astmatyków i alergików
Zastępowania łóżka samodzielnym materacem nie polecamy przede wszystkim osobom chorującym na astmę i alergikom. Tuż przy podłodze gromadzi się bowiem najwięcej kurzu, a nawet najmniejszy podmuch powoduje jego przemieszczanie się – ten może bardzo szybko przeniknąć do naszych dróg oddechowych, powodując problemy z oddychaniem. Nie jest tajemnicą, że w domowym kurzu żyją roztocza, które mnożą się w błyskawicznym tempie. Tak więc im bliżej podłogi śpimy, tym bardziej narażamy się na spotkanie ze wspomnianymi drobnoustrojami.
Jaki materac do spania na podłodze powinniśmy w takim wypadku wybrać? Przede wszystkim im wyższy, tym lepszy, ponieważ oddalamy się w ten sposób od “strefy zagrożenia”(również od innych żyjątek niż drobnoustroje, m.in. pająków czy pluskiew). Co więcej, warto zwrócić się ku materacom lateksowym, które posiadają antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości.
Problemy z wentylacją
Żeby dobre materace mogły prawidłowo spełniać swoje funkcje, muszą oddychać. W przypadku materacy do spania na podłodze jest to jednak utrudnione, ponieważ łóżko nie ma stelaża. Ułożony na podłodze materac ściśle do niej przylega, co oznacza, że kanaliki odpowiedzialne za wentylację (zwykle skumulowane w najniższej jego warstwie) są zablokowane. Tak więc ciepło nie jest odprowadzane na zewnątrz, ale kumuluje się wewnątrz materaca, co zaburza temperaturę snu osoby, która go użytkuje. A trzeba w tym miejscu podkreślić, że temperatura panująca w domu – nie tylko podczas snu, ale w codziennym życiu – ma duży wpływ na nasze samopoczucie.
Jeśli jest nam zbyt ciepło, nie możemy spać. To jeden z problemów. Jednak w przypadku braku odpowiedniej wentylacji pojawia się również drugi problem: wilgoć. W nocy się pocimy, a pot ten gromadzi się w materacu. Jeśli tkanina nie ma możliwości pozbycia się wilgoci, na dole materaca może nawet rozwinąć się pleśń, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.
Rozwiązaniem może się okazać odpowiednie ulokowanie materaca. Zrezygnuj z ustawiania go bezpośrednio na podłodze, szczególnie jeśli w twoim domu są to podłogi drewniane z długą historią. To tutaj – obok ciemnych i małych pomieszczeń sypialnych – może bowiem przede wszystkim pojawić się problem z wilgocią. Zapewnij warstwę przechodnią pomiędzy materacem a podłogą, może to być np. dywan.
Szybsze zużycie
Bez ramy łóżka materac zostaje pozbawiony ochrony. Oznacza to, że pod wpływem nacisku jego poszczególne warstwy słabną, a w końcu się odkształcają. Zdeformowany materac nie jest w stanie w prawidłowy sposób rozłożyć ciężaru ciała i utrzymać kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Co z kolei oznacza, że nie spełnia już swojej funkcji w należyty sposób i trzeba go wymienić.
Jaki materac do spania na podłodze wybrać?
Bardzo rozważnie wybieraj materac do spania na podłodze. Nie wszystkie modele poradzą sobie bowiem z odpowiednim podparciem ciała bez dodatkowego stelaża. Szczególnie materace piankowe mogą mieć z tym problem. Już tłumaczymy dlaczego. Otóż materace piankowe są zbyt miękkie. Bez odpowiedniej podpory (w postaci ramy łóżka) dość szybko się zapadają. Co więcej, materace piankowe gromadzą dużo ciepła, a to w przypadku gorszej wentylacji materacy do spania na podłodze może powodować wiele problemów, w tym nawet powstawanie pęknięć w niektórych jego warstwach i utratę niezbędnych właściwości.
Do spania na podłodze wybieraj materace o odpowiednim stopniu twardości. Zawsze stawiaj na te twardsze, ponieważ tylko one będą w stanie odpowiednio wesprzeć twoją sylwetkę bez dodatkowego wspomagania w postaci stelaża łóżka.
Podczas zakupów zwróć też uwagę na materace o wysokich właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. To szczególnie ważne z dwóch powodów: bliskości podłogi, na której gromadzi się wiele drobnoustrojów i mikroorganizmów oraz gorszej wentylacji powietrza w tego typu materacach. Z tych samych względów twoją uwagę powinna przyciągnąć wysokość materaca. Jak już wspominaliśmy, im wyższy materac, tym lepszy, ponieważ posiada dodatkowe warstwy, które będą w stanie lepiej podeprzeć twoje ciało podczas snu.
(Przeczytaj także: Materac piankowy, czy sprężynowy – co wybrać?)
Materac do spania na podłodze – czy to rozwiązanie dla ciebie?
Spanie na podłodze w dalszym ciągu wydaje ci się atrakcyjne? Pamiętaj, że o swój materac będziesz musiał/a zadbać w odpowiedni sposób. Absolutne minimum to regularne odkurzanie materaca, w którym będą gromadzić się niepożądane drobnoustroje, a także twój martwy naskórek. Od czasu do czasu dobrze jest również podnieść materac i dać mu chwilę “oddechu”. Musisz też regularnie zmieniać ułożenie materaca, ponieważ wywieranie nacisku na konkretne punkty może okazać się gwoździem do jego trumny. Im więcej straci ze swych pierwotnych właściwości, tym szybciej będzie wymagać wymiany.
Jak widzisz, nawet minimalizm ma swoje minusy. A rozwiązania, które początkowo wydają się korzystne pod każdym względem – po zgłębieniu tematu – okazują się pełne pułapek. Zanim zrezygnujesz z ramy łóżka, dokładnie to przemyśl.