Materace Poradnik

Kiedy należy wymienić materac?

Wymiana materaca

Wiele lat temu zaopatrzyliście się w materac, używacie go już dłuższy okres czasu i wciąż jesteście z niego niezmiennie zadowoleni? Nie ma w tym nic dziwnego; modele renomowanych producentów będą cieszyć się doskonałą kondycją nawet po dłuższym okresie użytkowania, aniżeli jest to przewidziane w gwarancji. Warto jednak zaznaczyć, że przyczyna wcześniejszej wymiany znajduje swoje podłoże gdzie indziej. W dzisiejszym artykule dowiecie się, dlaczego materac nie powinien być użytkowany przez okres dłuższy niż 10 lat.

Względy zdrowotne

Głównym powodem dla którego powinniśmy wymienić materac po dziesięciu latach są względy zdrowotne. Z całą pewnością odpowiednio użytkowane materace czołowych producentów, nadawałyby się do korzystania nawet przez kilkanaście lat. Dlaczego więc po dziesięciu latach powinniśmy zdecydować się na inny egzemplarz? Otóż w łóżku spędzamy znaczną część naszego życia: podczas snu pocimy się (jednej nocy pozbywamy się od 100 do nawet 500 mililitrów potu), złuszcza się nasz naskórek (w ciągu roku tracimy go w ilości przekraczającej nawet 4 kilogramy!) i gubimy włosy (dziennie wypada ich nawet kilkadziesiąt!).

Wszystko to jest doskonałą pożywką dla szkodliwych drobnoustrojów i mikroorganizmów. Z badań przeprowadzonych w Glen Needham Ohio State University jednoznacznie wynika, iż w poduszce z puchowym wypełnieniem po dwóch latach użytkowania aż 10% wagi stanowią… martwe roztocza. Dla porównania: materac zawiera ich po kilku latach od 100.000 – 10 mln. Zatrważająca ilość, prawda?

Inne przyczyny

Jak zostało już wcześniej wspomniane – jeżeli korzystamy z wysokiej jakości materaca – można go używać dopóki nie zacznie wpływać w negatywny sposób na nasze zdrowie. W przypadku jednak, gdy zdecydowaliśmy się na zakup mniej wytrzymałego modelu,  do wymiany trzeba być również przygotowanym, gdy:

  • traci on swoją elastyczność;
  • pojawiają się na nim nierówności, twarde miejsca, grudki, czy też wystające sprężyny;
  • podczas korzystania słychać pracę sprężyn;
  • odkształca się w nienaturalny sposób.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że jeśli chcecie jak najdłużej korzystać z materaca – musicie odpowiednio o niego zadbać. Właściwe użytkowanie (np. dobór adekwatnego stelaża) może znacząco wydłużyć żywotność naszego modelu, a np. profesjonalny ochraniacz na materac może zapobiec namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów.

A w przypadku jeżeli źle dobraliście materac, może warto zastanowić się, czy warto zainwestować w topper?

 

Zobacz również:
chrapanie_i_bezdech_senny
Chrapanie i bezdech senny – jak sobie z nimi poradzić?
Jakie łóżko do sypialni wybrać? II – 5 propozycji

Zostaw komentarz:

Treść komentarza*

Imię*
Adres strony*