Ciekawostki Poradnik

Kołdra naturalna czy syntetyczna – jaką wybrać?

Dylemat przy zakupie kołdry?

Dobra kołdra zapewnia zdrowy, komfortowy i spokojny sen. Jednym z najważniejszych czynników podczas jej doboru jest wypełnienie. Którą kołdrę lepiej wybrać – naturalną, czy syntetyczną?

Kołdry naturalne – rodzaje, wady i zalety

Kołdry z naturalnymi wypełnieniami i poszyciami (bawełna, wełna, jedwab) są bardzo ciepłe, dzięki wysokim parametrom termoizolacyjnym. Ich zaletą jest również swobodny przepływ powietrza. Skóra śpiącej osoby może swobodnie oddychać, pościel wchłania wodę i odprowadza ją, co zapobiega poceniu się. Warto podkreślić również wysoką trwałość naturalnych materiałów.

Naturalne kołdry, dostępne w sklepach, najczęściej mają wypełnienie:

Najpopularniejsze są kołdry puchowe. Ich wsad powstaje z puchu gęsiego (rzadziej z kaczego). Takie kołdry są lekkie, doskonale chronią przed chłodem (dostępne są w wersji zimowej, letniej oraz całorocznej), odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać. Warto jednak sprawdzić, czy posiadają wiele komór, aby puch nie zbijał się w jednym miejscu.

Ich słabszą stroną jest wysoka cena oraz niska odporność na kurz i roztocza. To sprawia, że takie kołdry nie nadają się dla alergików (mogą uczulać).

Kołdry z pierza dobrze wchłaniają wodę i pozwalają skórze oddychać, ale są cięższe od wsadów puchowych i mają niższe parametry termoizolacji (gorzej chronią przed chłodem). Pierze jest mniej sprężyste od puchu i z czasem może się zbijać w jednym miejscu. Kołdra z takim wypełnieniem nie sprawdzi się dla alergików. Słabą stroną jest także problem z jej praniem.

Kołdry wełniane tradycyjnie są wykonane z wełny merynosów australijskich. Producenci coraz częściej wykorzystują również wełnę wielbłądzią oraz luksusową wełnę z południowoamerykańskiej lamy alpaki. Wełna jest puszysta, nie odkształca się i dobrze grzeje (latem włoski lekko się rozprężają, dlatego takie wypełnienie nie przegrzewa ciała). Minusem wełny jest to, że może uczulać (nie nadaje się dla alergików), zbiera kurz i jest trudna do czyszczenia.

Zalety i wady kołder syntetycznych 

Kołdry syntetyczne są tańsze od naturalnych, można je prać nawet w wysokich temperaturach i suszyć mechanicznie. Są miękkie, puszyste i sprężyste, dobrze trzymają ciepło, a wypełnienia nie odkształcają się. Ich zaletą jest wytrzymałość oraz właściwości antyalergiczne (nie przyciągają roztoczy i kurzu).

Producenci najczęściej stosują wypełniania:

  • kulkami silikonowymi – doskonale imitują puch (są ciepłe, miękkie i sprężyste), ale nie zbijają się w jednym miejscu, są odporne na odkształcenia, a częste pranie im nie szkodzi,
  • poliestrowe – włókna poliestrowe są bardzo lekkie, elastyczne i antystatyczne, słabszą stroną są wartości termoizolacyjne (kołdry z tym syntetycznym wypełnieniem sprawdzą się przede wszystkim latem),
  • włóknem silikonowym – włókna poliestrowe są pokryte silikonem, takie kołdry są elastyczne i bardzo lekkie, ale niezbyt ciepłe.

Zatem; którą kołdrę kupić?

Każdy z osobna powinien wybrać na podstawie zebranych informacji najlepszą kołdrę dla siebie. Nie kupujmy kołdry tylko dlatego, że sąsiadowi odpowiada. Musi być ona dopasowana do Waszych indywidualnych potrzeb.

Puchowe kołdry na zimę

Kołdry na lato

Odpowiedni dobór poduszki

Jeśli masz problem z doborem odpowiedniej poduszki, polecamy do przeczytania artykuł: “Poduszka do spania – jak wybrać idealną?”

Zobacz również:
Poduszka do spania dla dziecka – jaką wybrać?
Jak wspomóc zasypianie naszego dziecka?