Kołdra naturalna czy syntetyczna – jaką wybrać?
Dobra kołdra zapewnia zdrowy, komfortowy i spokojny sen. Jednym z najważniejszych czynników podczas jej doboru jest wypełnienie. Którą kołdrę lepiej wybrać – naturalną, czy syntetyczną?
Kołdry naturalne – rodzaje, wady i zalety
Kołdry naturalne charakteryzują się naturalnymi wypełnieniami i poszyciami (bawełna, wełna, jedwab) są bardzo ciepłe, dzięki wysokim parametrom termoizolacyjnym. Ich zaletą jest również swobodny przepływ powietrza. Skóra śpiącej osoby może swobodnie oddychać, pościel wchłania wodę i odprowadza ją, co zapobiega poceniu się. Warto podkreślić również wysoką trwałość naturalnych materiałów.
Naturalne kołdry, dostępne w sklepach, najczęściej mają wypełnienie:
- kołdry puchowe
- kołdry z pierza
- wełniane
Najpopularniejsze są kołdry puchowe. Ich wsad powstaje z puchu gęsiego (rzadziej z kaczego). Takie kołdry są lekkie, doskonale chronią przed chłodem (dostępne są w wersji zimowej, letniej oraz całorocznej), odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać. Warto jednak sprawdzić, czy posiadają wiele komór, aby puch nie zbijał się w jednym miejscu. Ich słabszą stroną jest wysoka cena oraz niska odporność na kurz i roztocza. To sprawia, że takie kołdry nie nadają się dla alergików (mogą uczulać).
Kołdry z pierza dobrze wchłaniają wodę i pozwalają skórze oddychać, ale są cięższe od wsadów puchowych i mają niższe parametry termoizolacji (gorzej chronią przed chłodem). Pierze jest mniej sprężyste od puchu i z czasem może się zbijać w jednym miejscu. Kołdra z takim wypełnieniem nie sprawdzi się dla alergików. Słabą stroną jest także problem z jej praniem. Kołdry wełniane tradycyjnie są wykonane z wełny merynosów australijskich. Producenci coraz częściej wykorzystują również wełnę wielbłądzią oraz luksusową wełnę z południowoamerykańskiej lamy alpaki. Wełna jest puszysta, nie odkształca się i dobrze grzeje (latem włoski lekko się rozprężają, dlatego takie wypełnienie nie przegrzewa ciała). Minusem wełny jest to, że może uczulać (nie nadaje się dla alergików), zbiera kurz i jest trudna do czyszczenia.
Zalety i wady kołder syntetycznych
Kołdry syntetyczne są tańsze od naturalnych, można je prać nawet w wysokich temperaturach i suszyć mechanicznie. Są miękkie, puszyste i sprężyste, dobrze trzymają ciepło, a wypełnienia nie odkształcają się. Ich zaletą jest wytrzymałość oraz właściwości antyalergiczne (nie przyciągają roztoczy i kurzu).
Producenci najczęściej stosują wypełniania:
- kulkami silikonowymi – doskonale imitują puch (są ciepłe, miękkie i sprężyste), ale nie zbijają się w jednym miejscu, są odporne na odkształcenia, a częste pranie im nie szkodzi
- poliestrowe – włókna poliestrowe są bardzo lekkie, elastyczne i antystatyczne, słabszą stroną są wartości termoizolacyjne (kołdry z tym syntetycznym wypełnieniem sprawdzą się przede wszystkim latem)
- włóknem silikonowym – włókna poliestrowe są pokryte silikonem, takie kołdry są elastyczne i bardzo lekkie, ale niezbyt ciepłe
Zatem którą kołdrę kupić?
Każdy z osobna powinien wybrać na podstawie zebranych informacji najlepszą kołdrę dla siebie. Nie kupujmy kołdry, tylko dlatego, że sąsiadowi odpowiada. Musi być ona dopasowana do Waszych indywidualnych potrzeb.