Poradnik

Materac dla dziecka – jaki wybrać?

Materac dziecięcy

O tym, że materac jest podstawą dobrego snu, wszyscy wiemy. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, gdyż ma to wpływ na kształtujący się kręgosłup młodego człowieka i może przyczynić się do problemów zdrowotnych i powstawania wad postawy. Jaki jest najlepszy materac dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka do 12 roku życia?

Prawidłowo dobrany materac zapewni dziecku odpowiedni komfort snu, zły natomiast, poza wątpliwą wygodą, może spowodować wady kręgosłupa, alergie skórne i oddechowe. Wielu rodziców uważa, że materac z naturalnych surowców, takich jak np. gryka, to najlepszy wybór dla malucha. Modele wypełnione gryką łatwo się odkształcają i nie są sprężyste. Sprzyjają rozwojowi pleśni, grzybów, a nawet insektów. Odpowiedni dla dziecka jest materac średnio-twardy i elastyczny, dopasowujący się do kształtu ciała. Nie może się on uginać ani odkształcać. Idealny dla dzieci w tym wieku byłby model Hilding Breakdance, wykonany z dwóch różnych pianek o różnej twardości. Wysokoelastyczna pianka Flexifoam jest wyprofilowana i dopasowuje się do ciała dziecka, odpowiednio podtrzymując jego kręgosłup. Z jednej strony materac jest twardszy, z drugiej bardziej elastyczny. Ten rodzaj wypełnienia materaca jest właściwy dla alergików, gdyż odprowadza wilgoć i nie dopuszcza do rozwoju grzybów i pleśni. Dobry materac oddycha i nie uczula.

Materac dla nastolatka

Prowadzący aktywny tryb życia nastolatek potrzebuje materaca, który zapewni mu komfortowy odpoczynek i pozwoli zregenerować kręgosłup po wielu godzinach siedzenia w ławce i przed komputerem. Materace wykonane z pianki poliuretanowej mają niską cenę, jednak szybko ulegają odkształceniom. Kręgosłup dzieci w tym wieku ciągle się rozwija, dlatego niezalecane są modele termoelastyczne. Reakcja na temperaturę i samoczynne regulowanie twardości wskazane jest z kolei dla osób dorosłych. Młodzież potrzebuje materaca o wysokiej elastyczności, idealnie podpierającego ciało. Z pewnością sprawdzi się materac Hilding Rock&Roll, złożony z dwóch wysoko elastycznych pianek. To model dwustronny o zróżnicowanych strefach twardości. Układające się w fale pianki pozwalają na wydzielenie 7 stref twardości. Dzięki temu każdy odcinek kręgosłupa zyskuje właściwe podparcie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając materac dla dziecka?

Materac dla dziecka wybiera się odpowiednio do wagi użytkownika – im jest on cięższy, tym odpowiedniejszy będzie twardszy model. Dobrym rozwiązaniem są materace dwustronne o różnej twardości. Można je odwrócić, gdy dziecko urośnie. Kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę to długość materaca. Musi on być o 20 cm dłuższy niż wzrost dziecka i idealnie dopasowany do ramy łóżka. Materac powinien posiadać odpowiednie atesty jakości. Kolejną, ważną kwestią jest pokrowiec. Najlepszy będzie zdejmowalny i wytrzymały na częste pranie.

Odpowiednio dobrany materac dla dziecka zapewni mu zdrowy sen i odpoczynek. Uchroni jego kręgosłup przed wadami postawy. Nie lekceważmy więc jego wyboru, gdyż w grę wchodzi zdrowie naszych dzieci.

 

Zachęcamy również do przeczytania artykułu: Materac dla przyszłej mamy – jaki najlepszy? 

 

Zobacz również:
Wybór drewna na łóżko do sypialni
Jakie wybrać drewno na łóżko do sypialni?
jaki_prezent_dla_kierowcy
Jaki prezent dla kierowcy? 5 propozycji

Zostaw komentarz:

Treść komentarza*

Imię*
Adres strony*