Materace

Materac z kokosem – dlaczego nie warto się go obawiać?

kokos-w-materacu

Materac z kokosem

O materacach z wypełnieniem naturalnym jest ostatnio bardzo głośno. Czy to gryka, czy włókno kokosowe mówi się, że lepiej ich unikać – podobno gromadzą się w nich robaki. Brzmi strasznie, jednak ile w tym prawdy? Czy materaców z kokosem rzeczywiście trzeba się bać i najlepiej wyrzucić te, które już kupiliśmy? Jakie właściwości mają napiętnowane w mediach wypełnienia?

Burza medialna

Pewnie każdy albo prawie każdy z Was słyszał o robakach znajdowanych w materacach dla dzieci. Sama świadomość, że w łóżeczkach najmłodszych członków rodziny mogą żyć jakiekolwiek zagrażające im stworzenia, jest, co w pełni zrozumiałe, bardzo niepokojąca.

Cała medialna burza zaczęła się od wpisu na Facebooku – jedna z matek opublikowała wiadomość przestrzegającą przed zakupem materaca z wypełnieniem naturalnym. Podobno właśnie w takim pojawiły się robaki. Te robaki, jak się później okazało, to gryzki (Psocoptera), małe owady osiągające od 1,5 do 5 mm długości. Wraz z tym wpisem ruszyła lawina. Ludzie zaczęli się obawiać produktów tego typu, masowo je wyrzucać i kupować nowe wykonane np. z pianki. Skąd mogły się wziąć owady w dziecięcym łóżeczku?

Kokos, a robaki

Powiemy od razu, że materaców z wypełnieniem kokosowym nie należy się obawiać. We włóknach kokosowych nie powstają robaki – winna jest niestety przeważnie gryka. Oczywiście – trzeba mieć świadomość – nie w każdym produkcie z gryką pojawią się owady, tu bardzo dużo zależy od tego, jakie są warunki przechowywania materaca u producenta, a także czy podczas użytkowania jest on narażony na regularne zawilgocenie. Łuski gryki chłoną wilgoć, dlatego mogą gnić lub pleśnieć oraz być jednocześnie bardzo dobrą pożywką dla drobnoustrojów i roztoczy. W nich również czasami lęgną się larwy wspomnianego wcześniej gryzka, o czym z reguły nie wiedzą nawet wytwórcy materaców.

Właściwości włókna kokosowego

Zacznijmy od początku – włókna kokosowe 2,993 powstają ze skorupy orzecha kokosowego. Prasuje się je i lateksuje, aby się nie rozchodziły, a następnie wykonuje z nich wypełnienia np. do takich materaców jak Materac Kołysanka.

Jakie właściwości ma kokos? Przede wszystkim jest naturalny, antyalergiczny, ogranicza rozwój bakterii oraz roztoczy. Od wielu lat wykorzystuje się go do produkcji różnego rodzaju przedmiotów, w tym także oczywiście materaców.

Co daje zastosowanie kokosa? Materac z włóknem kokosowym będzie dość twardy, przez to stabilny i równy – te cechy są istotne zwłaszcza dla dzieci – nie odkształci się nawet po dłuższym użytkowaniu, a przy tym jego cena wypada bardzo dobrze w porównaniu z innymi produktami dostępnymi na rynku.

Materace z kokosem dla dzieci

Jak dbać o materac z włókna kokosowego?

Materac wypełniony włóknem kokosowym nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim tak jak w przypadku innych materaców trzeba unikać zalania i regularnie go wietrzyć, aby nie narazić się na rozwój pleśni. Należy również prać pokrowiec – dlatego warto wybrać taki nadający się do prania w pralce, który jednocześnie łatwo będzie zdjąć.

Materac z kokosem – podsumowanie

Materac z kokosem, wbrew obecnie panującej opinii jest w pełni bezpiecznym materacem dla naszego zdrowia. Jak już wspomnieliśmy wyżej – kokos, jako naturalny surowiec to włókno bardzo trwałe i antybakteryjne. Dzięki temu spełnia bardzo ważne role: dzięki zastosowaniu go w materacu zwiększa jego wytrzymałość oraz, co bardzo istotne ogranicza rozwój roztoczy dbając o wysoki poziom higieny w naszych sypialniach.

Potrzebujesz pomocy?

Nie wiesz jaki materac wybrać?

Potrzebujesz porady?

Masz jakieś pytania?

Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą i fizjoterapeutą.

 

Materace z płytą kokosową dla dorosłych

Zobacz wszystkie materace z kokosem

* * *

Przeczytaj także: jaki materac do spania wybrać?

* * *

Od jakości snu zależy reszta naszego życia!
Dołącz do grona zadowolonych i wyspanych osób!

Sprawdź:

Materace JANPOL

Zobacz również:
Przeprowadzka – co zrobić z materacem?
jaki_materac_do_spania_wybrać_materac_barcelona
Jaki materac do spania wybrać?