Na którym boku spać? Poradnik
Na plecach, na brzuchu czy na boku – to, w jakiej pozycji śpisz, ma znaczenie dla twojego zdrowia fizycznego i kondycji psychicznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest najlepsza pozycja do spania, zapraszamy do przeczytania całego tekstu, w którym nie tylko podpowiadamy, jak spać, żeby się wyspać, ale także zwracamy uwagę na zagrożenia, jakie wiążą się ze źle dobraną pozycją podczas snu.
Jaka jest najlepsza pozycja do spania?
Sen to czas, w którym nasz organizm ma szansę zregenerować się po całym dniu. Na jakość snu ma jednak wpływ wiele czynników, w tym m.in.: liczba przespanych godzin, dobór materaca czy nawet aranżacja sypialni i ustawienie łóżka. Do tej listy musimy dorzucić także pozycję, jaką nasze ciało przyjmuje podczas snu.
Może cię to zaskoczyć, ale zamiast zdawać się na naturę, warto samemu zadbać o ułożenie ciała do snu. Bo tak naprawdę tego, żeby dobrze spać trzeba się nauczyć, podobnie jak uczymy się na przykład zdrowo odżywiać.
Spanie na brzuchu
Jeśli lubisz spać na brzuchu, musimy cię zmartwić, ponieważ to najgorsze z możliwych rozwiązań.
Spanie na brzuchu wiąże się z wieloma zagrożeniami:
- nienaturalnie wykręcamy szyję;
- uciskamy narządy wewnętrzne, co może prowadzić do uczucia dyskomfortu w jelitach lub refluksu;
- możemy doprowadzić do niedokrwienia rąk, a co za tym idzie ich odrętwienia.
Zauważasz u siebie, którąś z wymienionych wyżej dolegliwości? Do tej pory mogło nie przyjść ci do głowy, że mogą one być powiązane z pozycją, w której śpisz. Spróbuj więc zmienić to, jak układasz się do snu i obserwuj efekty. Możesz też pokusić się o zakup specjalnej poduszki do spania na brzuchu, która może nieco zniwelować dyskomfort z tym związany.
Spanie na plecach
Twoją ulubioną pozycją do snu jest spanie na plecach? Nie mamy dla ciebie najlepszych wieści. Mimo iż powszechnie uważa się, że to właśnie ta pozycja do spania jest najlepsza, nie jest to do końca prawdą. Podkreślimy jednak, że ciężar ciała ułożonego na plecach jest najlepiej rozłożony. Dodatkowo odciążone są stawy, dzięki czemu osoby skarżące się na bóle stawów właśnie ułożone w tej pozycji będą spały najlepiej.
Spania na plecach nie polecamy jednak astmatykom, osobom borykającym się z chorobami serca, a także tym, które chrapią. Ta pozycja bowiem utrudnia w pewnym stopniu oddychanie. Jeśli więc chrapiesz – co zwykle spowodowane jest krzywą przegrodą nosową – już masz utrudniony dostęp do tlenu, a śpiąc na plecach, te problemy dodatkowo pogłębiasz, co zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Lepsza będzie dla ciebie pozycja na boku.
Spanie na prawym boku
Na którym boku spać? Czy najlepszą pozycją do snu jest ułożenie na prawym boku? Według Nicka Littlehalesa (słynnego brytyjskiego trenera snu, który na co dzień pracuje z takimi sportowcami jak Christiano Ronaldo czy David Beckham) taki układ ciała – dodatkowo w pozycji embrionalnej – jest idealny dla osób leworęcznych. Osoby praworęczne jednak powinny kłaść się na lewym boku, ponieważ takie ułożenie jest korzystniejsze dla ich zdrowia.
Spanie na lewym boku
Najlepszą pozycją do spania jest spanie na lewym boku. Wiąże się to bowiem z wieloma korzyściami dla organizmu:
- lepiej pracuje serce – nie musi bowiem pompować krwi z dołu do góry, jak miałoby to miejsce w przypadku spania na prawym boku;
- lepiej pracuje trzustka – jako że żołądek na nią nie naciska, produkowane tu enzymy mają swobodniejszy przepływ;
- lepiej pracuje śledziona – płyny organizmu mają łatwiejszy dostęp do tego ważnego organu, który jest odpowiedzialny za filtrowanie krwi i tworzenie limfocytów;
- usprawnione są procesy trawienne – dzięki grawitacji resztki pokarmowe sprawniej przemieszczają się z jelita cienkiego do grubego, co więcej lepiej pracująca śledziona ma wpływ na przepływ żółci, a kwasy żołądkowe nie przesuwają się do przełyku (co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na refluks);
- usprawniony jest proces przepływu limfy – to w końcu z lewej strony znajduje się większość układu limfatycznego;
- ma miejsce lepsza przemiana materii – jako że resztki pokarmowe sprawniej przemieszczają się z jelita cienkiego do grubego, wraz z nimi przemieszczają się także produkty szkodliwe czy uboczne, szybciej trafiając do okrężnicy zstępującej, co korzystnie wpływa na proces wypróżniania.
Wielu lekarzy poleca spanie na lewym boku kobietom w ciąży, uznając tym samym tę pozycję za najkorzystniejszą dla organizmu. Spanie na plecach (szczególnie w trzecim trymestrze) może bowiem być przyczyną sytuacji, w której macica uciska żyłę główną dolną, co z kolei może prowadzić do gorszego przepływu krwi w organizmie, a w konsekwencji niedotlenienia dziecka oraz złego samopoczucia matki (nadciśnienie, omdlenia, obrzęk nóg). W oblicze tego typu zagrożeń lepiej nie ryzykować i zasypiać na lewym boku.
Akcesoria wspomagające komfort snu
Pamiętaj, że nawet idealnie dobrana do potrzeb twojego organizmu pozycja podczas snu nie będzie miała wielkiego wpływu na jego jakość, jeśli będziesz spać na niewygodnym materacu czy niedopasowanej poduszce.
Materac do spania
Największe znaczenie dla jakości snu ma materac, dlatego warto w tym miejscu się na chwilę zatrzymać. Dobry materac czyli jaki? Ważna jest budowa twojego ciała (waga i wzrost). Ważne jest to, na którym boku śpisz. Ważne czy śpisz na łóżku pojedynczym czy małżeńskim. Ważne są twoje indywidualne preferencje.
Dobrze dobrany materac pozwoli ci się w pełni odprężyć podczas snu. Twój kręgosłup powinien być ułożony w jednej linii, a wszelkie krzywizny odpowiednio podparte. Liczy się twardość materaca i to, z jakich materiałów jest wykonany. Na przykład dla alergików szczególnie polecane są materace lateksowe. Z kolei materace piankowe i kieszeniowe cieszą się na rynku największą popularnością.
Przed zakupem materaca warto skonsultować się z ortopedą oraz fizjoterapeutą, szczególnie jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub borykasz się z bólami kręgosłupa.
Poduszka do spania na plecach
Spanie na plecach jest korzystne dla wielu osób, jednak w tej pozycji, aby ciało mogło całkowicie się odprężyć, niezbędna jest pomoc w postaci poduszki. Na uwagę zasługują szczególnie poduszki ortopedyczne, które dają odpowiednie podparcie głowie i odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. Trzeba jednak pamiętać, żeby poduszka nie była za wysoka, ponieważ kluczowe jest to, aby podczas snu kręgosłup był ustawiony w jednej linii (za wysoka poduszka wypchnie kręgosłup do góry).
Poduszka do spania na boku
To, na którym boku lubisz spać, nie ma znaczenia podczas wyboru poduszki. Trzeba za to skupić się na wyborze jej kształtu oraz wysokości. Do spania na boku polecamy długie poduszki w kształcie wałków lub rogali. Poduszkę umieszczamy pod głową oraz między nogami, dzięki czemu kręgosłup ma szansę zachować linię prostą, a kark i biodra są odciążone. Tego typu poduszki są szczególnie popularne wśród kobiet w ciąży.
Poduszka do spania na brzuchu
Mimo iż spanie na brzuchu jest najmniej komfortowe dla organizmu, może się okazać, że trudno będzie ci zrezygnować z takiego ułożenia ciała. W takiej sytuacji warto sięgnąć po poduszkę, która nieco podniesie komfort twojego snu. Taka poduszka ma bardzo nietypowy kształt – przypomina nieco motylka, dzięki czemu można z łatwością objąć ją rękami, leżąc na brzuchu. Poduszka-motylek redukuje napięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa i podpiera głowę.
Jak spać, żeby się wyspać?
Zdrowy sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z tego powodu warto zrobić wszystko, aby zapewnić swojemu organizmowi pełen komfort w tym czasie. Zadbaj o odpowiednią aranżację sypialni, pozostawiając swobodny dostęp do łóżka z każdej strony. Skompletuj solidną ramę i wygodny materac odpowiadający na twoje (a w przypadku materaca podwójnego również twojego partnera czy partnerki) indywidualne potrzeby. Nie zapomnij o higienie snu, a także o doborze pościeli. Na koniec zadbaj o pozycję, w której śpisz, ponieważ ona – jak się okazuje – ma duże znaczenie dla stopnia regeneracji twojego organizmu. Zrób wszystko, aby twój sen był jak najbardziej wydajny, a każdego dnia będziesz budzić się z uśmiechem na ustach.
Bibliografia:
https://www.doz.pl/czytelnia/a14643-Najzdrowsze_pozycje_do_spania