Jakie wybrać drewno na łóżko do sypialni?
Łóżka produkowane są z różnych gatunków drewna europejskiego oraz egzotycznego. Poszczególne gatunki mają różną twardość, sprężystość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Różnią się one również odcieniami oraz rozkładem słojów, co w dużym stopniu wpływa na estetykę mebli. Najczęściej wybierane jest drewno dąb, buk, olcha i orzech, choć powoli zainteresowanie zaczyna wzbudzać sosna, modrzew, brzoza i mahoń oraz heban.
Znaczenie wyboru drewna
Wybór odpowiedniego drewna przy produkcji łóżka drewnianego jest tak samo ważny jak wybór tkaniny przy łóżku tapicerowanym. Jego wygląd i trwałość zależy właśnie od jego rodzaju. Jeśli zależy Ci na solidnym i ładnym łóżku, koniecznie wybierz dąb, buk, orzech lub olchę.
- Drewno dębowe – ciężkie i twarde
Drewno dębowe to tradycyjny materiał, który do produkcji mebli jest wykorzystywany już od wieków. Jest to drewno ciężkie i twarde, ale zarazem trudne w obróbce. Łóżko dębowe jest trwałe i stabilne. Doskonale sprawdzi się ono dla osób, które chcą, aby mebel stał się inwestycją na długie lata – dąb jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Naturalne drewno dębowe ma odcień brązowo-zielonkawy lub brązowy. Takie łóżko idealnie będzie prezentować się w sypialni urządzonej w stylu vintage lub rustykalnym.
- Drewno bukowe – trwałe i różnorodne
Drewno bukowe jest nieco mniej ciężkie i twarde niż dębowe, ale wykonane z niego meble nadal są bardzo wytrzymałe. Buk jest podatny na obróbkę, dlatego łóżka wyprodukowane z tego surowca często mają nowocześniejsze kształty niż meble z dębu. Sprężyste drewno bukowe ma odcień jasnobeżowy lub lekko wpadający w róż, ale jest łatwe do barwienia. Bardzo dobrze chłonie ono woski i bejce, a zarazem zachowuje swoje naturalne właściwości. Łóżka bukowe dobrze pasują do sypialni dziecięcych i młodzieżowych.
- Drewno olchowe – lekkie i plastyczne
Drewno olchowe jest lekkie, plastyczne i podatne na obróbkę. Łóżka z tego materiału są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż dębowe i bukowe, ale dobrze prezentują się w przytulnej sypialni w nowoczesnym stylu. Masywne łóżko z drewna dębowego mogłoby przytłaczać takie wnętrze.
- Drewno orzechowe – plastyczne i podatne na obróbkę
Drewno orzechowe jest łatwe w obróbce, dzięki czemu łóżka z orzecha mogą mieć dekoracyjne wezgłowia w finezyjnych kształtach. Brązowy odcień i wyraźnie zarysowane słoje sprawiają, że łóżko z orzecha doskonale prezentuje się w sypialni utrzymanej w pastelowej lub jasnej kolorystyce.
- Drewno sosnowe – funkcjonalne i ekonomiczne
Drewno sosnowe jest lekkie, łatwe w obróbce i przyjazne dla alergików. Sosna nie chłonie kurzu (jest antystatyczna), dlatego w sypialni z łóżkiem z tego materiału panuje znakomity mikroklimat. Wiele osób decyduje się na zakup łóżka sosnowego, ponieważ taki mebel jest uniwersalny (sosna ma ładny, jasny odcień pasujący praktycznie do każdej aranżacji) i niedrogi. Niestety nikt nie zdaje sobie sprawy, że drewno to jest miękkie, a co za tym idzie mało trwałe.
- Drewno modrzewiowe – elastyczne i solidne
Drewno modrzewiowe jest solidne i trwałe, a zarazem podatne na obróbkę, co pozwala projektować meble z dowolnymi zdobieniami. Jedną z cech charakterystycznych modrzewia jest bogata kolorystyka – naturalne drewno jest jasnożółte, ale z czasem ciemnieje i przybiera odcień czerwieni, a następnie ciemnobrązowy.
- Drewno brzozowe – dekoracyjne i przytulne
Drewno brzozowe ma piękny odcień mieniący się złotem, a barwienie pozwala uzyskać strukturę cętkowaną. Łóżko brzozowe doskonale będzie pasować do sypialni w stylu art deco.
- Drewno egzotyczne – eleganckie i luksusowe
Do produkcji łóżek stosuje się również gatunki drewna egzotycznego – najczęściej mahoń oraz heban. Mahoń ma odcień czerwony i często jest wykorzystywany do produkcji luksusowych łóżek kontynentalnych. Heban jest bardzo twardy i ma odcień od zielonego aż po czarny. Łóżka mahoniowe i hebanowe pięknie prezentują się w luksusowej sypialni urządzonej w stylu modern lub minimalistycznym.