Pokochaj sypialnie w stylu retro vintage
W czasach, w których we wnętrzach rządzi nowoczesność, bardzo rzadko zdarzają się perełki, jakimi nazywamy sypialnie w stylu vintage. Jeśli lubisz meble z tzw. duszą, często odwiedzasz pchle targi, a piwnice czy strychy to dla ciebie miejsca pełne skarbów, z pewnością pokochasz styl retro w swoim domu. Podpowiadamy, jak urządzić sypialnię vintage tak, aby była funkcjonalnym, a jednocześnie przytulnym wnętrzem.
Spis treści:
- Vintage – wnętrza z “duszą”
- Urządzamy sypialnię w stylu retro
- Łóżka vintage
- Wygodny materac
- Meble vintage
- Oświetlenie w stylu retro
- Tekstylia i dodatki
- Sypialnia w stylu vintage – przykłady aranżacji
- Styl retro daje dużą swobodę
Vintage – wnętrza z “duszą”
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że sypialnia w stylu retro to wnętrze urządzone tanim kosztem z przypadkowo znalezionych mebli. Otóż to tylko połowiczna prawda. Takie wnętrza mają przede wszystkim tzw. duszę. Każdy mebel, który został tu wstawiony ma swoja historię i spełnia konkretną funkcję. Nie ma tu mowy o przypadkowości, o którą często posądzani są właściciele przestrzeni urządzonych w stylu retro.
Sypialnia powinna był miejscem, w którym będziesz czuć się swobodnie. W końcu to pomieszczenie, w którym wypoczywasz i regenerujesz siły, a to oznacza, że musisz czuć się tu dobrze. Jeśli otaczasz się przedmiotami, które ci się nie podobają, nie osiągniesz tego stanu. Właśnie z tego powodu sypialnie vintage nie są dla wszystkich.
Urządzamy sypialnię w stylu retro
Aranżację zacznij od przygotowania pomieszczenia. Wprowadź odpowiedni klimat poprzez kolory ścian i dywan (tekstylia dodają wnętrzu “ciepła”). Styl vintage to raczej przygaszone, nostalgiczne kolory, takie jak: biele, beże, szarości, zielenie czy brązy. Nie oznacza to jednak, że nie można nieco zaszaleć. Możesz na przykład pobawić się tonacją wybranych barw i użyć ich wszystkich na ścianach, tworząc geometryczne kształty. Styl retro uwielbia tego rodzaju rozwiązania. Geometria bardzo tu pasuje, również w dodatkach.
Łóżka vintage
Najważniejszym meblem każdej sypialni jest łóżko. W sypialni urządzonej w stylu vintage nie jest inaczej. Jaki model wybrać? Wszystko zależy od tego, na jakie czasy stylizujesz pomieszczenie. Największą popularnością cieszą się lata 50. i 70. XX wieku. To, co jest jednak wspólne dla sypialni vintage to tzw. lekkość mebli. Wybierz więc model na wysokich, smukłych nóżkach, które odbiorą mu nieco masywności. Kolejna sprawa to wezgłowie – przytulności doda tapicerowane. Dobrze, żeby nie posiadało bogatych zdobień, możesz jednak zainteresować się delikatnymi pikowaniami czy przeszyciami, dzięki którym mebel będzie pasował do reszty wyposażenia. Co więcej wezgłowie powinno być dość wysokie, co nada meblu smukłości i “uniesie” nieco jego bryłę.
Wygodny materac
Niezależnie od tego, jaką ramę łóżka wybierzesz, pamiętaj, że ma nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim ma być funkcjonalne. Poświęć więc chwilę na wybór wygodnego materaca do spania.
Dobry materac to taki, który jest dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb. Na rynku największą popularnością cieszą się materace piankowe i kieszeniowe. Materace piankowe warte uwagi są wykonane albo z pianki wysokoelastycznej, albo z pianki termoelastycznej, albo z lateksu. Jeśli chodzi o materace kieszeniowe to dzięki swojej nowoczesnej technologii stanowią dobre podparcie dla kręgosłupa oraz idealnie dopasowują się do kształtu sylwetki. Nie skrzypią, jak można by w pierwszej chwili pomyśleć o materacu sprężynowym, a do tego dzięki dodatkowemu wypełnieniu z pianki są bardzo elastyczne i wygodne. Materace piankowe są trochę bardziej miękkie od materacy kieszeniowych, jednak posiadają bardzo podobne właściwości. Co więcej na przykład materace wykonane z pianki termoelastycznej reagują na zmianę temperatury, dzięki czemu jeśli w nocy jest ci ciepło, nieco się ochładzają i odwrotnie.
Meble vintage
Jakie jeszcze meble powinny znaleźć się w sypialni? Jedną z naczelnych zasad stylu vintage jest oszczędność. W związku z tym w pomieszczeniu nie powinno znaleźć się zbyt wiele akcesoriów, w tym także mebli. Łóżko, szafa na ubrania, szafki nocne – to niezbędne minimum. Ewentualnie można pokusić się również o wygodny fotel i stolik, przy którym można wieczorem usiąść przy filiżance herbaty i poczytać ulubioną książkę.
Do wnętrza w stylu retro pasują przede wszystkim meble drewniane. Aby znaleźć odpowiednie, oprócz salonów meblowych, gdzie z pewnością znajdziesz wiele stylizowanych mebli, odwiedź także miejsca takie jak targi staroci bądź sklepy z antykami – można w nich znaleźć prawdziwe perełki. Jeśl masz taką możliwość, zacznij jednak od strychu w swoim domu – zakurzone krzesła czy niedziałające stare radia i gramofony, to przedmioty, które po odnowieniu będą idealnym uzupełnieniem sypialni vintage.
Kompletując meble, pamiętaj, żeby szukać takich, które będą posiadały wąskie, wysokie nóżki, co doda im lekkości, a jednocześnie będzie rozwiązaniem niezwykle praktycznym pod kątem sprzątania.
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/4996249574690103/
Meble w stylu vintage
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/841821355344028321/
Fotel w stylu vintage
Oświetlenie w stylu retro
Na oświetlenie w sypialni składają się: lampa sufitowa, lampa podłogowa oraz lampy stołowe. Światło dodaje wnętrzu odpowiedniego klimatu, dlatego warto pokusić się o zakup kilku punktów świetlnych. O czym przy tym pamiętać? Warto zadbać o to, żeby kolor padającego światła był ciepły, co nada wnętrzu przytulności.
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/564849978256773487/
Smukłe lampy z okrągłymi kloszami – sypialnia vintage
Tekstylia i dodatki
Mimo że sypialnie vintage nie lubią zbyt wielu przedmiotów, to jednak dodatki są tu dość ważne, ponieważ dodają wnętrzu charakteru. Firany w geometryczne kształty, dekoracyjne poduszki, wazony z barwionego szkła, drewniane radioodbiorniki, lustra – to ważne elementy wyposażenia.
Sypialnia w stylu vintage – przykłady aranżacji
Łóżko kontynentalne Vintage Hilding
Prostota połączona z funkcjonalnością to kwintesencja tego wnętrza. Łóżko stylizowane jest na lata 50./60. XX wieku. Mimo masywnego kształtu to mebel, który dodaje pomieszczeniu przytulnego charakteru, co dzieje się za sprawą obicia łóżka, a także miękkiego wezgłowia, o które można oprzeć się, czytając książkę.
Łóżko kontynentalne Ladylike Hilding
Ta sypialnia z pewnością należy do romantycznej, a jednocześnie modnej pani domu. Uwagę zwracają szczególnie nietypowy kształt wezgłowia oraz kolor obicia łóżka. Łóżko – nieco przywodzące na myśl lata 70. – które jest tu z pewnością na pierwszym planie, co dodatkowo podkreśla pościel w geometryczny wzór. Wszystkie meble posiadają smukłe nóżki, które nadają im lekkości. Całość wydaje się oryginalnym i nowoczesnym wnętrzem z elementami stylu retro.
Sypialnia w stylu retro? Geometryczne wzory na ścianie i podłodze dodają wnętrzu charakteru, a kolor łóżka dodaje całości oryginalności. Model łóżka jest elegancki, a co więcej jest idealnie dostosowany dla dwóch osób. Nietypowy zagłówek jest ciekawym, a przy tym bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem.
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/90705379968714538/
Sypialnia w stylu retro
Tapeta na ścianie w geometryczny wzór? To bardzo dobry pomysł w przypadku sypialni w stylu vintage. Dodatkowo smukłe, delikatnie pikowane wezgłowie, szafki nocne na nóżkach i ustawione na nich lampy z zaokrąglonymi kloszami. Obok łóżka wygodny fotel, a całość dopięta puszystym dywanem i dekoracyjnymi poduszkami. Czego chcieć więcej? To sypialnia przytulna, a jednocześnie funkcjonalna, bez zbędnych przedmiotów, a jednak wystawna.
Styl retro daje dużą swobodę
W ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszą się sypialnie w stylu skandynawskim czy amerykańskim. Jeśli jednak szukasz czegoś z “duszą”, a przedmioty z minionej epoki podobają ci się, to sypialnia w stylu vintage może okazać się dla ciebie idealnym wyborem. Styl retro pozwala na dużą dowolność aranżacyjną, a poszczególne elementy wyposażenia możesz znaleźć nie tylko w salonach meblowych, ale także zdobyć z tzw. drugiej ręki, co pozwoli nieco obniżyć koszty.
Zobacz także: