Chrapanie i bezdech senny – jak sobie z nimi poradzić?
… poważnie zaburzają spokojny sen, przy czym bezdech stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Naukowcy podają, że problem z chrapaniem ma co dziesiąty człowiek, z czego aż 80% wszystkich chrapiących to mężczyźni. Często samemu chrapaniu zaczyna towarzyszyć także bezdech senny – wówczas mamy do czynienia z brakiem przepływu powietrza przez krtań, a to już bywa bardzo niebezpieczne. Czy można poradzić sobie z chrapaniem ,,na własną rękę”? Sprawdź kilka porad, które pomogą zniwelować albo pozbyć się całkowicie problemu z chrapaniem.
Zmiana pozycji snu
Jeżeli masz tendencję do spania na plecach, warto przestawić się na zasypianie na boku. Pozycja na wznak wzmaga chrapanie, ponieważ gdy język opada do tyłu, usta otwierają się i następuje zwężenie kanału nosogardła oraz cieśni gardła.
Z tego względu powinno się rozważyć zakup takiego materaca, który pozwoli na wygodny sen również na boku. Spośród materaców, które taką właśnie m.in. rolę spełniają, możemy polecić materac Barcelona. (jeśli chcesz wiedzieć więcej na jego temat, zapraszamy na stronę senpo.pl). Istotna jest również poduszka, która pomaga zniwelować problem chrapania jak i uporczywe bóle szyi, czy karku.
Zrezygnuj z używek
Osobom palącym poleca się ograniczenie, a najlepiej rzucenia palenia, ze względu na to, że nikotyna wpływa na zaleganie śliny w krtani, tchawicy i powoduje obrzęk śluzówki, co w efekcie przyczynia się do utrudnień w prawidłowym oddychaniu. Nie powinno się także przez dwie godziny przed snem pić alkoholu, który zwiotcza mięśnie gardła i języka. Ta samo działają również tabletki uspokajające oraz nasenne – zrezygnuj z nich, jeśli borykasz się z problemem chrapania.
Zrzuć zbędne kilogramy
To właśnie otyłość jest głównym powodem chrapania podczas snu. Tkanka tłuszczowa nie tylko odkłada się na brzuchu czy udach, ale też w okolicy szyi. Podczas snu napiera ona na drogi oddechowe, przez co zmniejsza się drożność i powietrze musi przedostawać się przez gardło pod znacznie większym ciśnieniem. Warto mieć na uwadze, że strata już kilku nadprogramowych kilogramów może wpłynąć na znaczną poprawę.
Leczenie infekcji
Bardzo często to infekcje górnych dróg oddechowych są przyczyną chrapania. Katar albo powiększone migdałki mogą wpływać na pochrapywanie, które nie daje spać ani chrapiącemu, ani pozostałym domownikom. Na szczęście wystarczy wyleczyć zapalenie, aby skutecznie pozbyć się problemu.
Domowe i apteczne sposoby
Gdy stawiasz na domowe sposoby, spróbuj herbatę eukaliptusową, bo działa przeciwzapalnie, rumianek, aby uspokoić organizm albo dodaj kardamon do napoju, ponieważ łagodzi podrażnienia gardła. Innym wyjściem jest kupienie specjalnych preparatów na chrapanie dostępnych w aptekach – obecnie najlepiej sprawdzają się te w aerozolu albo w kroplach. Działają jednak tylko doraźnie, dlatego najlepszym rozwiązaniem, który pomoże w chronicznym chrapaniu i bezdechu jeżeli żadne z powyższych porad nie pomagają, jest po prostu udanie się do specjalisty.
Bibliografia:
https://www.doz.pl/czytelnia/a1043-Bezdech_senny__objawy_jak_sobie_radzic_leczenie