Dziecko nie chce spać – co robić?
Dziecko nie chce spać, reaguje płaczem na słowo ,,łóżko” i nadal naciska na zabawę klockami? Jest bardziej zainteresowane bajką niż zasypianiem? Mimo dużej aktywności w ciągu dnia mówi, że nie czuje się zmęczone? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Twojemu maluchowi spokojnie zasnąć.
Porozmawiaj z nim
Czasem powód, dla którego dziecko nie chce spać, może być bardzo oczywisty. Dzieci tak samo jak dorośli stresują się np. pierwszym dniem w przedszkolu, przeżywają to, że pójdą na urodziny kolegi albo po prostu cieszą się z nowej, wymarzonej zabawki. Wówczas wystarczy spokojna rozmowa, podczas której można wytłumaczyć sytuację, rozwiać obawy i lekko ostudzić entuzjazm, aby maluch spokojnie zasnął.
A co zrobić, gdy najmłodszy członek rodziny boi się ciemności? Spokojnie wytłumacz mu, że nie ma się czego bać, zajrzyj z nim we wszystkie kąty, a jeżeli to nie wystarczy, zostaw zapaloną lampkę. Koniecznie zwróć uwagę na emitowane przez nią światło – nie powinno być zbyt ostre, aby nie zakłócić snu maluszka.
Ogranicz wieczorną aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna, albo intensywna zabawa powinny mieć miejsce popołudniu, a nie wieczorem tuż przed spaniem. Gdy stwierdzisz, że dziecko musi już iść do swojego łóżka, ciężko mu będzie zostawić np. niedokończoną grę. Zamiast spokojnie położyć się w łóżku, zapewne zechce zrobić wszystko, aby przedłużyć czas spędzony z rodzicami czy rodzeństwem. Dodatkowo warto przejść spokojnie od aktywności do usypiania – mówienie ,,natychmiast marsz do łóżka” przeważnie przynosi odwrotny skutek. Dziecku trzeba dać chwilę na wyciszenie i po prostu uzbroić się w cierpliwość.
Wprowadź rytuały zasypiania
Każde dziecko ma swoje rytuały związane z zasypianiem. Jedne muszą mieć koło siebie ukochaną zabawkę, drugie chcą spać zawsze w swoim łóżku na ulubionym jaśku, jeszcze inne codziennie wysłuchują krótkiej bajki na dobranoc. Pozwól na te czynności, oczywiście w granicach rozsądku. Jeśli przytulanka, albo książeczka kojarzą się maluchowi ze snem, na pewno będzie mu łatwiej zasnąć.
Gdy dziecko nie chce spać – wprowadź rutynę
Nawiązując do rytuałów, warto zaznaczyć, że dzieci chętniej kładą się do łóżka wtedy, gdy jest to jedna z rutynowych rzeczy, które dzieją się w ciągu dnia. Najmłodsi powinni mieć swój rytm – czas na zabawę, aktywność fizyczną, jedzenie, kąpiel i właśnie sen. Jeśli zadbasz o to, żeby Twoja pociecha kładła się spać codziennie o tej samej porze, będzie Ci łatwiej utulić je do snu. Co ważne, wraz z wiekiem powinieneś zmniejszać ilość i czas drzemek, chyba że najmłodszy bardzo ich potrzebuje. To również wpłynie pozytywnie na łatwość wieczornego zasypiania.
Może jest mu niewygodnie?
Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy Twoje dziecko śpi na odpowiednim dla niego materacu i jest mu wygodnie? Może właśnie brak dobrego materacyka sprawia, że maluszek marudzi z powodu dyskomfortu i przegrzewania się?Pamiętaj, że kręgosłup dziecka, w związku z tym, że cały czas się rozwija potrzebuje odpowiedniego podparcia – materac nie może być ani za twardy, ani zbyt miękki. Twardy byłby istną torturą dla jego kręgosłupa, natomiast zbyt miękki nie podtrzymywałby odpowiedniego jego ciała. Przyjrzyj się dokładnie materacom z pianki wysokoelastycznej, które doskonale współpracują z ,,małym” kręgosłupem i zyskują coraz większe zaufanie rodziców tych maleńkich i starszych dzieci.
Czas na sen
Gdy dziecko nie chce spać i prawie każdego wieczora reaguje płaczem i krzykiem na Twoją komendę: ,,Czas do łóżka”, zapewne czujesz się sfrustrowany i zmęczony. Spróbuj jednak uzbroić się w cierpliwość, wprowadź kilka zmian, a z pewnością Wasze wieczorne rytuały snu przestaną być męczarnią. I kto wie, może i Ty wreszcie znajdziesz czas na swoje wieczorne przyjemności?