Fazy snu – dowiedz się, ile spać, żeby się wyspać
Zawsze kiedy wstajesz rano, wydaje ci się, że sen był zbyt krótki? Może to być spowodowane tym, że budzisz się w nieodpowiednim momencie. Sen ma bowiem swój określony cykl, a wspomniany cykl dzieli się na fazy. W tym wpisie wyjaśniamy, jak przebiegają poszczególne fazy snu oraz ile godzin spać, żeby budzić się wyspanym.
Spis treści:
- Rola snu w życiu człowieka
- Jak wygląda cykl snu?
- Fazy snu – czas
- Fazy snu dziecka
- Fazy snu – jak się wyspać?
Rola snu w życiu człowieka
Sen to głównie czas regeneracji dla organizmu. W tym czasie między innymi odbudowywane są mięśnie i tkanki, a także pobudzany jest układ odpornościowy. U małych dzieci w czasie snu stymulowany jest wzrost i rozwój (fazy snu u dzieci są jednak inne niż w przypadku osoby dorosłej). Nie da się więc ukryć, że sen jest bardzo ważny dla zdrowia, dlatego też warto dokładnie poznać jego cykl i poszczególne fazy, aby móc jak najbardziej wydajnie zaplanować swój nocny wypoczynek. W końcu każdy z nas chce budzić się w pełni wypoczętym, żeby mieć energię na cały nadchodzący dzień.
Jak wygląda cykl snu?
Nasz sen składa się z kilku etapów (faz snu), które dość mocno różnią się między sobą. Cykl snu trwała około 90 minut, tak więc każdej nocy powtarza się od czterech do sześciu razy (w zależności od tego, jak dużo czasu poświęcasz na sen), a poszczególne etapy płynnie się zmieniają.
Faza snu – etap 1
Cykl snu rozpoczyna faza pierwsza, czyli zasypianie. Kiedy zapadamy w sen wszystkie nasze mięśnie się rozluźniają.
Podczas pierwszego etapu bardzo łatwo jest się obudzić, a taka pobudka nie wiąże się z dezorientacją odczuwaną w momencie, kiedy obudzimy się ze snu głębokiego. Tu nasz organizm bardzo szybko wraca do pełnej sprawności.
Faza snu – etap 2
Kolejny etap to faza płytkiego snu, podczas której spada temperatura ciała i zwalnia serce – pomału następuje wyłączenie świadomości. W tym czasie ciało przygotowuje się do przejścia w sen głęboki.
Jeśli obudzimy się w trakcie trwania tej fazy, mamy gwarantowany ból głowy, ponieważ jest to duży szok dla organizmu.
Faza snu – etap 3
Sen głęboki to kolejny etap w całonocnym cyklu snu. Składa się on z dwóch części zwanych fazami delta. Kiedy zapadamy w głęboki sen, przepływ krwi w ciele skierowany jest od mózgu do mięśni, co jest niezwykle ważne w procesie regeneracyjnym organizmu, który przebiega właśnie w tej fazie snu.
Kiedy budzimy się podczas tego etapu, jesteśmy zdezorientowani, ponieważ nasze fale mózgowe były spowolnione. Warto jednak dodać, że obudzenie się na tym etapie jest bardzo trudne, szczególnie podczas drugiej fazy delta.
Faza snu – REM
Etapem kończącym fazy snu jest REM (“rapid eye movement”, czyli szybki ruch gałek ocznych). To w tym czasie mózg jest najbardziej aktywny (a jednocześnie najbardziej intensywnie się regeneruje), dzięki czemu mamy szansę przeżyć marzenia senne. Co ciekawe pomimo aktywności mózgu ciało i jego mięśnie stają się maksymalnie rozluźnione, co oznacza, że człowiek jest całkowicie nieruchomy.
Fazy snu – czas
Pewnie teraz zastanawiasz się, ile trwają fazy snu? Otóż przede wszystkim musisz wiedzieć, że fazy snu (REM oraz NREM) przebiegają cyklicznie. Zawsze najpierw jest lekki sen, następnie głęboki sen, a później znowu lekki sen. Najważniejsza jest faza REM, którą osiąga się po około 90 minutach – nie jest ona zbyt długa, ponieważ trwa mniej więcej 15 minut, jednak jest kluczowa dla regeneracji mózgu. Przedstawiony cykl w ciągu nocy przebiega płynnie od czterech do nawet sześciu razy.
Fazy snu dziecka
W tym miejscu musimy dodać, że fazy snu u niemowlaka i dorosłego znacznie się różnią. Im młodsze dziecko, tym więcej czasu spędza w śnie lekkim, co oznacza, że takiego malucha bardzo łatwo można wybudzić.
Fazy snu noworodka? Aby odłożyć malucha do łóżeczka, musisz poczekać co najmniej pół godziny, w innym wypadku z pewnością się rozbudzi. Może się nawet obudzić przy niewielkiej zmianie pozycji matki lub ojca, u których akurat zasnął. Aby poznać fazy snu niemowlaka i dowiedzieć się, jak to dokładnie jest z tym wybudzaniem, warto spojrzeć na poniższe wykresy, gdzie gwiazdki oznaczają momenty, kiedy dziecko może się łatwo wybudzić po zaśnięciu:
Źródło: https://www.wymagajace.pl/cykl-snu-dziecka-czyli-skad-sie-biora-dwudziestominutowe-drzemki-czeste-pobudki-nieodkladalnosc/
Fazy snu – jak się wyspać?
Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia. Musisz jednak wiedzieć, że sama ilość snu nie jest najważniejsza. Jeśli budzisz się z uczuciem niewyspania, oznacza to, że źle wybierasz moment wybudzenia. Jak to zrobić dobrze? Na początek poznać fazy snu. Wykres, a także rozliczne dane pokazują, że najlepiej jest wybudzić się po zakończeniu fazy REM, kiedy organizm znowu jest w fazie snu lekkiego. Jak to policzyć?
Wystarczy, że wiesz, iż cały cykl snu trwa 90 minut. Wiesz też, na którą godzinę musisz być w pracy, a w związku z tym o której możesz się maksymalnie obudzić. Tak więc wylicz, ile cyklów mieści się w tym czasie, a będziesz wiedzieć, o której wstać, żeby czuć się wyspanym. Przykładowo, musisz być w pracy na 8.00 rano. Idziesz spać koło 23.00. Na którą godzinę nastawić budzik? Najoptymalniejsza godzina to 6.57. Jeśli nie chce ci się liczyć, możesz skorzystać z darmowych kalkulatorów faz snu, jakie dostępne są w sieci.
O której iść spać, żeby się wyspać?
Aby się wyspać, ważne jest, aby przestrzegać swojego indywidualnego rytmu dobowego (tzw. chronotypu), jednak ogólnie zaleca się, kłaść w miarę możliwości o tej samej porze, lub bardzo zbliżonych godzinach. Jednak ocenić, o której zasnąć, aby się wyspać? Tutaj mamy odczynienia z bardzo ważnym zagadnieniem i pytaniem, które ostatnio jest bardzo popularne zarówno u wielu specjalistów, jak i samej wyszukiwarce Google, mianowicie – ile trzeba spać, żeby się wyspać? Dla większości można przyjąć, że zdrowy sen mieści się w przedziale 6-8 godzin snu, jednak to też jest kwestią indywidualną, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, w końcu nasz zdrowy sen wpływa pozytywnie na jakość naszego życia.
Można jednak przyjąć, że pora zasypiania powinna wynosić około 7-8h przed planowaną pobudką, i powinna to być stała godzina.
Bibliografia:
Zobacz także: