Jak dobrać odpowiednie łóżko dla chłopca i dziewczynki?
Kiedy dziecko wychodzi z wieku niemowlęcego, czyli kończy pierwszy rok życia, dobrze jest zapewnić mu odpowiednie warunki do nocnego wypoczynku. Jakie łóżko dla chłopca, a jakie łóżko dla dziewczynki? Jakie wymiary wchodzą w grę? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka do pokoju dziecięcego.
Kiedy łóżko zamiast łóżeczka?
Aranżacja pokoju dziecięcego nie jest łatwą sprawą. Pierwsze pytanie, które najczęściej sobie zadajemy, brzmi: kiedy łóżko zamiast łóżeczka? Otóż najczęściej bywa tak, że kiedy nasza pociecha zaczyna swobodnie się poruszać i być świadomą możliwości, jakie to daje, przychodzi czas na poczynienie kroków ku zmianom.
Źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/pin/573505333794480504/
Pierwszy etap to wyciągnięcie szczebelków z łóżeczka niemowlęcego. Dzięki temu maluch może swobodnie wychodzić z łóżeczka i do niego wchodzić w razie potrzeby.
Drugi etap to wymiana łóżeczka na łóżko. Ma to zwykle miejsce pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Dlaczego właśnie wtedy? W tym okresie dziecko rośnie i często okazuje się, że użyteczne wcześniej łóżeczko niemowlęce staje się zbyt ciasne – nie tylko do snu, ale także do zabawy. Właśnie z tego powodu – kiedy łóżko staje się również miejscem codziennych pląsów i zabaw sprawnościowych typu wspinanie się po szczebelkach, przychodzi czas na nowe łóżko.
Jakie pierwsze łóżko dla dziewczynki i chłopca?
Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając pierwsze łóżko dla swojego dziecka, już podpowiadamy.
Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim rozmiarze. Dla malucha idealnie sprawdzi się łóżko o standardowych wymiarach 140×70. To jedno z najmniejszych łóżek dziecięcych dostępnych na rynku. Łatwo do niego również dobrać materac o odpowiednich właściwościach.
Kolejna rzecz to szczebelki – nie takie jak w łóżku niemowlęcym, ale jednak stanowiące swego rodzaju barierę między podłogą a łóżkiem. Faktem jest, że maluchy podczas snu się kręcą, często zmieniając pozycję, dlatego też mogą spaść z łóżka – czego początkowo nie są w stanie kontrolować. Barierki będą w stanie zapobiec takiej sytuacji.
Zarówno w przypadku pierwszego łóżka dziewczęcego, jak i chłopięcego dobrze jest również wybierać modele o zaokrąglonych rogach i innych elementach, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
Warto też pamiętać o odpowiednim doborze materaca. Początkowo powinien być on twardy, aby wspomóc rozwój ruchowy dziecka. Dopiero po pewnym czasie – kiedy maluch osiągnie tzw. kolejne kamienie milowe – można zmienić go na taki, który będzie dopasowywał się do kształtu ciała.
Przykłady łóżek dziecięcych
Bardzo popularne są obecnie tzw. łóżka-domki, które zachęcają nie tylko do spania, ale również do zabawy w ciągu dnia. Na listwie umieszczonej nad głową dziecka możesz zawiesić kolorowe lampiony, co będzie dodatkową atrakcją.
Dobrym pomysłem na pierwsze “dorosłe łóżko” jest łóżka tematyczne. Jako że między drugim a trzecim rokiem życia dzieci często nawiedzają koszmary, warto dodać im nieco otuchy. W jaki sposób? Ulubiona postać z bajki na przykład namalowana na ramie łóżka z pewnością będzie mile widziana. Łóżko chłopięce może zawierać motywy z bajki “Psi patrol”, a łóżko dziewczęce z “Krainy lodu” czy Pepy.
Wśród chłopców dużą popularnością cieszą się również łóżka w kształcie aut, dzięki którym maluch może poczuć się jak prawdziwy kierowca. To pobudza wyobraźnię, a w wieku dwóch lat dziecko bardzo lubi bawić się w “na niby”.
Źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/pin/264516178092798364/
Źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/pin/514184482451544533/
Źródło zdjęcia: Pixabay
Źródło zdjęcia: Pixabay
Jaki rozmiar łóżka dla starszaka?
W wieku czterech, pięciu lat dobrze jest wymienić zarówno łóżko dla chłopca, jak i łóżko dla dziewczynki, ponieważ maluchy szybko rosną. Będąc na tym etapie warto też poddać analizie rozmiary łóżek dla dzieci dostępne na rynku. Lepiej kupić najpierw łóżko o wymiarach 160×80, czy od razu pokusić się o takie w rozmiarze 190×80?
Wystarczy, że wyobrazisz sobie sytuację, w której maluch prosi cię o poczytanie mu do snu. Kładziesz się obok dziecka i zanim się obejrzysz, zasypiasz. Śpisz tak całą noc. Czy chcesz obudzić się z bólem pleców ze względu na zbyt mało miejsca? Lepiej wybrać od razu większe łóżko i oszczędzić sobie niewygody. Zresztą większe łóżko pozwoli ci zaoszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ z pewnością posłuży ono na dłużej.
Łóżko ze skrzynią na pościel czy nie?
Łóżko w pokoju dziecięcym powinno być jak najbardziej funkcjonalne. A jako że młodszym dzieciom służy nie tylko jako miejsce do spania, ale również jako plac zabaw, dobrze jest przemyśleć sprawę schowka na pościel. Takie miejsce jest niezwykle praktyczne, gdyż pozostawianie pościeli na wierzchu z pewnością skończy się wykorzystaniem jej do zabawy, a to nie jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o higienę snu.
Wiadomo, że mając w domu pociechę, bardzo trudno jest o dodatkowe miejsce, chociażby na pościel. Właśnie dlatego skrzynia wbudowana w łóżko jest bardzo praktycznym i mile widzianym rozwiązaniem. Nie zabiera bowiem dodatkowego miejsca, a pościel jest zawsze pod ręką.
Jak wybrać łóżko?
Wybór łóżka dla chłopca i dziewczynki nie jest łatwy (szczególnie gdy zastanawiasz się, kiedy wybrać łóżko zamiast łóżeczka). Najłatwiej jest obserwować malucha. Kiedy zaczyna mu być niewygodnie w dotychczasowym miejscu nocnego wypoczynku, najwyższy czas na zmianę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli łóżek dziecięcych, wystarczy dobrać takie, które skojarzy się maluchowi z tym, co lubi.
Zobacz także: