Jak urządzić sypialnię na poddaszu ze skosami?
Aranżacja poddasza jest zadaniem trudnym ze względu na znajdujące się tam skosy. Jednak dzięki kreatywności i odpowiednim dodatkom możesz stworzyć bardzo przytulne wnętrze. Podpowiadamy, jak urządzić sypialnię na poddaszu.
Spis treści:
- Sypialnia na poddaszu – od czego zacząć?
- Sypialnia na poddaszu – meble
- Sypialnia na poddaszu – oświetlenie
- Sypialnia na poddaszu – dekoracje
- Jak urządzić sypialnię na poddaszu?
Sypialnia na poddaszu – od czego zacząć?
Sypialnia ze skosami może być naprawdę funkcjonalna i przytulna. Sama aranżacja często stanowi jednak wyzwanie (nawet dla architektów wnętrz), dlatego warto na początku szczegółowo przygotować plan działania. Od czego zacząć? Na pierwszy ogień idą zwykle kolory ścian, sufitu i podłóg. Mała sypialnia na poddaszu wymaga kolorów, które optycznie powiększą takie pomieszczenie. Jakie wybrać?
Może się wydawać, że wybór kolorów farb jest sprawą indywidualną, jednak musimy cię ustrzec, żeby podczas zakupów nie zapominać o kilku zasadach. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się kolory zimne, takie jak: fiolety, szarości, odcienie niebieskiego i zielenie. Takie barwy sprawiają wrażenie oddalenia, tym samym optycznie powiększając pomieszczenie. Mowa jednak o sypialni na poddaszu, tak więc musisz jeszcze pamiętać, że to wnętrze będzie w głównej mierze oświetlone sztucznym światłem, a w takim wypadku możesz wziąć pod uwagę również ciepłe barwy. Wybieraj jednak kolory jasne – beż, krem, kolory żólte czy brzoskwiniowe – aby nie zmniejszyć optycznie pomieszczenia. Jak widzisz, w przypadku poddasza musisz pójść więc na kompromis, wybierz kolor z palety ciepłej, jednak w jak najmniejszym nasyceniu, dzięki czemu barwa nadal będzie sprawiała wrażenie oddalenia, a twoje wnętrze będzie wyglądało na większe.
W przypadku pomieszczeń na poddaszu ważną kwestią jest również kolor sufitu, a więc skosów. Jeśli chcesz, aby wnętrze wyglądało na wyższe, pomaluj sufit na kolor o jaśniejszym odcieniu niż ściany lub po prostu na biało. W przypadku poddasza nie polecamy zostawiania na ścianie paska w kolorze sufitu – może to bowiem wyglądać nieco dziwnie.
Wybieraj farby błyszczące, które odbijają światło, tym samym powiększając wnętrze.
Sypialnia na poddaszu – meble
Jeśli twoje poddasze nie ma za dużej powierzchni, urządzając sypialnię, skup się przede wszystkim na łóżku. Wybierz mebel o szerokości 140 centymetrów, na którym wygodnie się wyśpisz, a nie będzie zajmował całej przestrzeni. Nie rezygnuj przy tym z ramy łóżka, na rzecz materaca na podłodze, ponieważ wbrew pozorom nie jest to najlepsze rozwiązanie – szczególnie dla alergików. Przy podłodze zbiera się bowiem kurz, który może utrudniać sen. Co więcej materac ułożony bezpośrednio na podłodze najprawdopodobniej straci swoje właściwości – mowa przede wszystkim o odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz odprowadzaniu wody. Materac na podłodze sprawdzi się wyłącznie na bardzo niskich poddaszach, gdzie nic oprócz niego się nie zmieści. W takim przypadku musisz jednak pamiętać, że trzeba go regularnie wietrzyć i zmieniać strony spania (lepszym wyborem będą tu materace dwustronne). Sama wymiana materaca na nowy też powinna nastąpić zdecydowanie szybciej niż standardowo.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-salsa/
Oprócz łóżka w sypialni przydałaby się również szafka nocna, na której można ustawić lampkę i na przykład szklankę z wodą lub książkę. Szafa na ubrania nie jest meblem niezbędnym, dlatego jeśli nie masz na nią miejsca, to z czystym sumieniem możesz z niej zrezygnować.
Jeśli przestrzeń ci na to pozwala, możesz w sypialni na poddaszu urządzić również strefę relaksu z małym stolikiem kawowym oraz wygodnym fotelem.
Sypialnia na poddaszu – oświetlenie
Oświetlenie na poddaszu jest kwestią szczególnie ważną. Trudno jest też je dobrać ze względu na skosy. Jeśli posiadasz drewniane belki konstrukcyjne jako element dekoracyjny, możesz na nich umieścić oświetlenie. Na poddaszu zwykle znajduje się małe okienko dachowe, dlatego warto pod nim postawić łóżko, aby to promienie słoneczne budziły cię o poranku. Obok łóżka jednak nie powinno zabraknąć lampek nocnych lub kinkietów, które nadadzą pomieszczeniu odpowiedniego charakteru wieczorową porą. Dodatkowym punktem światła może być też lampa stojąca.
Jeśli chodzi o oświetlenie sufitowe to możesz pomyśleć o lampkach punktowych w suficie. Dobrym pomysłem jest też oświetlenie na listwach. Wszystko zależy od tego, jakie skosy znajdują się na twoim poddaszu.
Sypialnia na poddaszu – dekoracje
Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Nie zapomnij o dodatkach – to one decydują o charakterze wnętrza. Najważniejszym punktem każdej sypialni jest łóżko. Aby wyglądało na jeszcze wygodniejsze warto położyć na nim kilka dekoracyjnych poduszek oraz narzutę. Jako że ściany w sypialni będą najprawdopodobniej miały jasne kolory, to zadbaj o to, żeby dodatki były w barwach intensywniejszych lub wzorzystych.
Poddasze jest z pewnością jednym z najcieplejszych pomieszczeń w domu w okresie letnim i najchłodniejszym w okresie zimowym, dlatego ważna jest tu izolacja cieplna. Zainwestuj też w roletę zewnętrzną, nie zapominając przy tym o zasłonach wewnętrznych, które nadadzą wnętrzu przytulności. Kolejnym wartym uwagi dodatkiem jest dywan – ułożony pod łóżkiem będzie miłym akcentem, kiedy będziesz z niego wstawać wstawać (szczególnie o poranku).
Jak urządzić sypialnię na poddaszu?
Jak widzisz, urządzając sypialnię musisz się skupić na kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze – doborze odpowiednich kolorów. Po drugie – oświetleniu. Po trzecie – wyborze mebli i dodatków, która nadadzą pomieszczeniu odpowiedniego charakteru. Sypialnia skandynawska lub rustykalna. Industrialna lub boho. A może urządzona w stylu glamour? Wszystko zależy od tego, w jakich wnętrzach czujesz się najlepiej. I pamiętaj, że mimo iż sypialnia na poddaszu może okazać się wyzwaniem jeśli chodzi o aranżację, to efekt końcowy sprawi, że poczujesz się w niej wyjątkowo.
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/9148005472998226/
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/590816044849212348/
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/494973815300920355/
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/374572894015233442/
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/742531057311739802/
Zobacz także: