Jaka twardość materaca będzie optymalna?
Z pewnością nie jest ci obce stwierdzenie, że im twardsze łóżko, tym lepiej dla kręgosłupa. Czy wiesz jednak, że nie jest ono prawdziwe? Materac należy dobierać ze względu na indywidualne preferencje użytkownika oraz jego wzrost i masę ciała – każdy z nas jest inny, wymaga więc indywidualnego podejścia. Podpowiadamy, jak dobrać twardość materaca, aby zapewnić sobie maksymalny komfort snu.
Wygodne łóżko = zdrowy sen
Czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na jakość snu jest twardość materaca. Jaka jednak wybrać, aby móc cieszyć się pełnym komfortem? Wszystko w głównej mierze zależy od budowy ciała – mamy tu na myśli wzrost oraz wagę. Jeśli jesteś drobną kobietą, powinnaś wybrać miękki materac, który zagwarantuje ci prawidłowe ułożenie sylwetki. W twoim przypadku spanie na zbyt twardym materacu może skutkować bólami w górnej i dolnej części pleców. Jeśli jednak twoja waga sięga powyżej 100 kilogramów, a wzrost jest równie imponujący, miękki materac sprawi, że się w nim zapadniesz. Podczas snu twoje ciało będzie w nienaturalny sposób wygięte, co może sprzyjać ściśnięciu dysków kręgosłupa w jego odcinkach lędźwiowym oraz piersiowym. A to z pewnością nie zapewni ci komfortu snu.
źródło: https://stronazdrowia.pl/zdrowy-kregoslup-8-krokow-w-profilaktyce-bolu-kregoslupa-i-rozwoju-zwyrodnien/ga/c14-14505463/zd/39402657
Jaka twardość materaca – przyjęta klasyfikacja
Każdy producent sam określa twardość swoich materacy. Jednak najpopularniejsza klasyfikacja mówi o czterech stopniach twardości:
- H1 – najmiększe materace przeznaczone dla dzieci i osób, których waga nie przekracza 60 kilogramów;
- H2 – najbardziej uniwersalne materace na rynku, przeznaczone dla osób, których waga znajduje się w przedziale pomiędzy 60 a 80 kilogramów;
- H3 – materace twarde, przeznaczone dla osób, których waga znajduje się w przedziale pomiędzy 80 a 100 kilogramów;
- H4 – najbardziej twarde materace na rynku, przeznaczone dla osób, których waga przekracza 100 kilogramów.
Materace aktywnie dopasowujące się do sylwetki
W tym miejscu warto wspomnieć o materacach aktywnie dopasowujących się do kształtu ciała, które – dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii – uwzględniają fakt, że poszczególne partie potrzebują innego podparcia. Tak więc twardość takiego materaca jest niejednoznaczna – inna twardość jest bowiem w strefie głowy, inna w odcinku szyjnym i barkowym, inna pod lędźwiami, inna pod biodrami, inna pod udami, a jeszcze inna pod łydkami i stopami. Wyodrębnia się materace 3-, 5- i 7-strefowe. Tego typu materace są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają pozycję podczas snu.
Materace partnerskie
Kolejnym wyjątkiem, na który chcemy zwrócić twoją uwagę, jest materac partnerski. To dobry wybór podczas zakupu materaca do łóżka małżeńskiego. Szczególnie w przypadku gdy partnerzy mocno różnią się od siebie pod względem fizycznym (waga i wzrost). Jest to z pewnością ciekawsze rozwiązanie (a także z wielu względów praktyczniejsze) niż zakup dwóch pojedynczych materacy, z których każdy dobrany jest do indywidualnych potrzeb swojego użytkownika.
Materace partnerskie to pojedyncze bryły o 2 rodzajach twardości. Najczęściej wygląda to tak, że jedna połowa materaca ma twardość H2, a druga H3. Są to bowiem twardości cieszące się największą popularnością na rynku.
Jaka twardość materaca – pozycja snu
Żeby ciężar twojego ciała rozkładał się równomiernie, musisz wybrać dla siebie odpowiedni materac. Już wiesz, że waga ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Musisz jednak wiedzieć, że pozycja, w której śpisz również jest bardzo ważna.
Lubisz spać na plecach lub brzuchu? Bez zbędnych wątpliwości możesz postawić na twardszy materac. W tych pozycjach ciało jest bowiem rozłożone dość równomiernie, dzięki czemu kręgosłup lędźwiowy ściśle przylega do powierzchni, na której leży. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku, gdy lubisz spać na boku. Wtedy najlepsze podparcie dla twojego ciała zapewni materac elastyczny, ponieważ tylko on dopasuje się odpowiednio do powstających w ten sposób krzywizn, które w różnym stopniu będą na niego “napierać”. A może podczas snu często zmieniasz pozycje? Postaw wtedy na materac aktywnie dopasowujący się do kształtu ciała.
Jak dobrać twardość materaca – wizyta w sklepie
Znasz już teorię, jak jednak odnieść się do tego w praktyce? W przypadku zakupu materaca wizyta w sklepie jest bardzo dobrym pomysłem. Tylko w ten sposób można go bowiem indywidualnie wypróbować. Może się okazać, że twoje preferencje wezmą górę nad teorią i mimo iż według klasyfikacji przypada ci materac H3, ty jednak będziesz woleć miękkie podparcie podczas snu, ponieważ często zmieniasz wtedy ułożenie ciała. Albo odwrotnie – preferujesz twardsze powierzchnie niż zostało ci to odgórnie przypisane, dlatego zamiast H2 wybierzesz materac o stopniu twardości H3.
Test na równomierne podparcie ciała
Różne rodzaje materacy nie są w sklepach wystawione przypadkowo. Otóż chodzi o to, aby je wypróbować – na chwilę położyć się, a następnie dokonać oceny.
Jak możesz szybko i sprawnie sprawdzić, czy dany materac ma odpowiednią twardość?
- Połóż się na wznak na wybranym materacu
- Otwartą dłoń wsuń między plecy w odcinku lędźwiowym a powierzchnię materaca
Jeśli udało ci się to bez problemu, materac jest dla ciebie zbyt twardy. Jeśli udało ci się, ale było trudno, materac jest dla ciebie zbyt miękki. Idealna twardość jest wtedy, gdy uda ci się wykonać zadanie, odczuwając lekki opór. Nie martw się tym, że może to dziwnie wyglądać. Twoje zachowanie z pewnością nie zdziwi sprzedawców. Co ważne, nie zrywaj się z materaca po 2 minutach, jakby coś się stało. Daj sobie chwilę, aby móc w pełni odczuć jego zalety i wady. W ten sposób dokonasz świadomego zakupu, który w domu z pewnością cię nie rozczaruje.
Jak podjąć ostateczną decyzję?
Jaka twardość materaca jest dla ciebie najlepsza? Przede wszystkim nie daj sobie wmówić, że materac, który jest najczęściej wybierany przez klientów, spełni także twoje oczekiwania. Pokaż, że przygotowałeś się do wizyty w sklepie. Zwróć uwagę na oznaczenie klasyfikacji, pamiętaj o takich czynnikach jak waga, ulubiona pozycja podczas snu oraz kondycja twojego kręgosłupa. Połóż się na chwilę, zamknij oczy, spróbuj wyobrazić sobie, że leżysz we własnym łóżku. Co czujesz? Czy jest ci wygodnie? Czy materac dobrze reaguje z twoim ciałem? Weź pod uwagę absolutnie wszystko – połącz wiedzę teoretyczną z tym, co podpowiada ci ciało i dopiero wtedy podejmij decyzję zakupową.