Sypialnia boho – jak ją urządzić
Twoja artystyczna dusza nie lubi być zamykana w ciasnych ramach? Niech twój dom będzie miejscem, w którym będziesz czuć się maksymalnie swobodnie. Sypialnia w stylu boho z pewnością ci to umożliwi. Podpowiadamy, co jest potrzebne, żeby twoje wnętrza były boho.
Spis treści:
- O boho w pigułce
- Styl boho – jakie są jego wyznaczniki?
- Styl boho – sypialnia
- Sypialnia boho – łóżko
- Sypialnia boho – meble
- Sypialnia boho – dodatki
- Sypialnia boho – rośliny doniczkowe
- Boho – nie daj się zamknąć w ciasnych ramach
O boho w pigułce
Boho pochodzi z XIX wieku i nawiązuje do życia przedstawicieli paryskiej bohemy, nazywanej również cyganerią. Te romantyczne dusze były wiecznymi wędrowcami, którzy nigdzie na dłużej nie zagrzali miejsca. Nie żyli według żadnych konkretnych zasad, czuli się po prostu wolni i szczęśliwi.
Sam styl boho przyjął konkretniejsza formę między innymi dzięki takim nazwiskom jak: Gertruda Stein, Henri Toulouse-Lautrec czy Arthur Rimbaud. Czymś oczywistym stało się łączenie orientu, fascynacji wizją wolności i ciemnych zakamarków sztuki. W efekcie styl boho stał się jednocześnie powiewem egzotyki i indywidualizmem artystycznym. Literatura i sztuka okazały się inspiracją do powstania stylu wnętrzarskiego, który na przełomie wielu lat znacznie ewoluował, w sercu pozostał jednak wierny swobodzie i ulotności.
Styl boho – jakie są jego wyznaczniki?
Tak naprawdę styl boho jest na tyle płynny, że trudno wyznaczyć tu jakieś sztywne zasady, czy wskazać główny, powtarzający się motyw. Wyjątkiem jest jedynie scandi boho, gdzie styl boho łączy się ze stylem skandynawskim – punktem stycznym jest tu wykorzystanie naturalnych materiałów oraz faktur. Oprócz scandi boho obecnie można wyróżnić także: modern boho czy boho marokańskie. Każda z tych odmian powstała poprzez nawiązanie do popularnych w danym czasie motywów zaczerpniętych z różnych kultur. Jeśli masz jednak ochotę, zawsze możesz je swobodnie ze sobą łączyć.
To co ważne w stylu boho, to nawiązanie do ludowości, rzemiosła i natury. Tak więc wszelkiego rodzaju dodatki (dywany, makramy), a także meble wykonane w pracowni meblarskiej czy artystycznej będą z pewnością dużym atutem wnętrza.
Styl boho – sypialnia
Boho sypialnie od jakiegoś czasu cieszą dużą popularnością. Co musisz o nich wiedzieć, zanim zaczniesz przekształcać swoje wnętrze? Przede wszystkim to, że wyznacznikiem stylu boho są dodatki. I to najlepiej dodatki zwiewne i naturalne. Jutowe dywany, makramy, lustra słońca z rattanowymi ramami, łapacze snów, hamaki czy lampy plecione z trawy morskiej. A to tylko niektóre dodatki, jakie powinny znaleźć się w sypialni boho.
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/16395986134629486/
Sypialnia boho — łóżko
W każdej sypialni najważniejsze jest łóżko. W sypialni boho powinno ono być wykonane z naturalnego drewna. Oczywiście najsolidniejsze są łóżka dębowe, jednak możesz pokusić się także o łóżko z drewna bukowego czy sosnowego. Rama łóżka powinna być prosta, ponieważ królować na łóżku będą dodatki. Spływająca do podłogi narzuta, kilka wielkich poduszek w poszewkach o ciekawych fakturach i wykonanych z naturalnego materiału (lnu czy bawełny) to z pewnością coś niezwykle charakterystyczne w sypialni boho.
Zobacz: https://senpo.pl/lozko-sawana/
Kupując łóżko, nie skupiaj się jedynie na jego ramie, ponieważ to materac stanowi o komforcie wypoczynku. Skup się na materacach kieszeniowych lub materacach wykonanych z pianki wysokoelastycznej czy materacach termoelastycznych. Aby zmaksymalizować wygodę, dobierz materac w odpowiednim rozmiarze i o odpowiedniej twardości. Sen to czas regeneracji dla całego organizmu, dlatego należy zapewnić sobie najlepsze warunki.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-step/
Zobacz: https://senpo.pl/materac-salsa/
Sypialnia boho — meble
Oprócz łóżka w boho sypialni nie może zabraknąć wygodnego fotela lub hamaka. Możesz też pokusić się o zakup wielkich poduch idealnych do tego, aby je rozłożyć na podłodze i swobodnie się o nie oprzeć. Wracając jednak do hamaka, wiadomo, że do jego instalacji potrzebna jest duża przestrzeń. Z tego też powodu zamiast tradycyjnego hamaka, możesz kupić huśtawkę, która da ci wrażenie wakacyjnego wypoczynku (dobrze jest ją zawiesić niedaleko okna, aby światło słoneczne mogło zalewać swoimi promieniami osobę, która się w danej chwili huśta).
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/5911043255404504/
Sypialnia boho — dodatki
Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, boho sypialnia to przede wszystkim dodatki. Na podłodze powinien więc znaleźć się ręcznie tkany dywan (na chwilę obecną dużą popularnością cieszą się dywany z juty czy trawy morskiej). Na ścianie — idealna jest ta znajdująca się za wezgłowiem łóżka — makrama, czyli pleciona dekoracja z grubych sznurków, która wygląda niezwykle lekko i zwiewnie. Zamiast makramy możesz pokusić się o zakup lustra w kształcie słońca, którego ramy będą wykonane z rattanu, drewna czy wikliny. Efektownie wygląda ściana, na której znajduje się więcej niż jedno wspomniane lustro (magiczna liczba to zwykle trzy). W oknie zawieś lnianą zasłonę, która doda pomieszczeniu romantyzmu i przywoła wspomnienia wakacji. Na łóżku rozłóż narzutę w odcieniu ziemi, wykonaną z naturalnego materiału. Nie zapomnij dorzucić kilka poduszek o dekoracyjnych poszewkach.
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/935974735026960081/
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/70437484935733/
Sypialnia boho — rośliny doniczkowe
Każda boho sypialnia powinna być udekorowana kwiatami doniczkowymi takimi jak skrzydłokwiat, zamiokulkas czy sansewieria. To tylko niektóre z roślin doniczkowych do sypialni. W tym przypadku rośliny to jednak nie tylko dodatkowe źródło tlenu, ale także ważny element wystroju wnętrza. Zwróć uwagę na osłonki doniczek. Mogą być zarówno ceramiczne, jak i plecione z trawy morskiej. Ciekawym dodatkiem nawiązującym do egzotyki będzie osłonka w kształcie twarzy.
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/187743878205277970/
Boho — nie daj zamknąć się w ciasnych ramach
Sypialnia w stylu boho może być zarówno miejscem, w którym królują mocne kolory, jak i stonowanym pomieszczeniem w odcieniach beżu. Może znajdować się w niej wygodny fotel typu uszak wraz z podnóżkiem, jak i huśtawka-hamak. Na ścianach może wisieć ręcznie pleciona makrama, jak i nowoczesne grafiki zamknięte w delikatnych ramach. Jak widzisz, granice są tu bardzo szerokie, dzięki czemu każdy jest tu w stanie znaleźć coś dla siebie.
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/985231157901729/
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/8725793018899559/
Zobacz także:
Sypialnie w stylu skandynawskim – zobacz przykładowe aranżacje