Śpij i chudnij
Śpij i chudnij. Wielu z nas podejmowało walkę z nadplanowymi kilogramami. I wielu z nas niejednokrotnie tę walkę przegrywało. Osoby odchudzające się wydają krocie na dietetyczne produkty, karnety na siłownię czy też specjalistyczne diety komponowane przez profesjonalnych dietetyków. Nierzadko okazuje się, że odchudzanie jest nie dość, że kosztowne to jeszcze nie przynosi pożądanych efektów a zrzucone kilogramy szybko wracają na swoje miejsce. Sen a odchudzanie. Sen a metabolizm. Sen a waga. Zdrowe odchudzanie, zdrowy tryb życia wymagają prawidłowej pracy organizmu.
Każda droga do sukcesu jest oczywiście dobra o ile w ogóle uda się go osiągnąć gdyż składa się na niego wiele czynników. Ograniczenie ilości spożywanych posiłków oraz zwiększenie aktywności fizycznej to, rzecz jasna te podstawowe. Jednak bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż jednym z niezwykle istotnych elementów w procesie odchudzania jest sen.
Zdrowe odchudzanie, zdrowy tryb życia wymagają prawidłowej pracy organizmu
A nie da się usprawnić pracy organów bez odpowiedniej ilości snu. Czas i jakość snu powinny znaleźć się czele dietetycznej listy zaraz za zmniejszoną liczbą przyjmowanych kalorii oraz ilością treningów. Brak snu prowadzi do zakłóceń gospodarki hormonalnej w naszym organizmie a jak się okazuje, za zwiększony apetyt odpowiadają w dużej mierze właśnie hormony.
- Leptyna, zwana hormonem sytości, odpowiedzialna jest za odczuwanie łaknienia. Jej drastyczny spadek odnotowuje się gdy organizm jest przemęczony co w efekcie powoduje odczuwanie głodu nawet gdy jesteśmy najedzeni. Właściwy poziom leptyny pozwala przespać noc bez konieczności dostarczania organizmowi posiłków. Do prawidłowej pracy komórek wydzielających ten hormon niezbędne jest uregulowanie trybu życia, z czasem przeznaczonym na sen, włącznie.
- Grelina czyli hormon głodu, produkowana przez żołądek i wydzielana wówczas gdy jest on pusty. Tak być powinno i jest w prawidłowo funkcjonującym organizmie. Niedobory snu prowadzą do rozregulowania pracy także i tych hormonów.
Niskokaloryczna dieta, brak snu, wysiłek fizyczny, na który decyduje się większość osób pragnących schudnąć często są też działaniami stresogennymi i wyczerpującymi. Stres powoduje, że organizm zaczyna się domagać „uszczęśliwiaczy”, którym najczęściej jest czekolada. Stres i zmęczenie sprawiają, że zakłócona zostaje także nasza gospodarka energetyczna. Gdy jesteśmy niewyspani jest nam zimno, stajemy się niemrawi i osłabieni. Organizm pobiera wówczas energię z komórek tłuszczowych, ogrzewa nas, dodaje energii… i chudniemy. Jest to jednak bardzo złudne i chwilowe gdyż za jakiś czas komórki upomną się o swoje zapasy. Zapotrzebowanie na składniki energetyczne zacznie się zwiększać a uczucie głodu będzie dawać o sobie znać coraz intensywniej. Pokłosiem takiego działania jest osławiony efekt jojo.
Podsumowując, hormonów nie da się oszukać. Istotą odchudzania ale i zdrowego trybu życia w ogóle, jest regularność. Regularne posiłki o ustalonej gramaturze i zasobach kalorycznych, regularna aktywność fizyczna oraz proporcjonalna do dietetycznych zmagań ilość wartościowego snu to gwarancja zdrowego ciała, ducha i kształtnej, zgrabnej sylwetki. Dlatego, gdy planujesz lub zaczynasz odchudzanie rozejrzyj się także po swojej sypialni. Połóż się do łóżka i sprawdź, czy jest Ci wygodnie i czy podczas snu rzeczywiście odpoczywasz. Gdy prowadzisz stresujący tryb życia pomyśl o antystresowej kołdrze i poduszkach – to niewielki wydatek, który może poprawić Twój sen…
Bibliografia:
https://mojdietetyk.pl/artykuly/spij-i-chudnij-czyli-jak-sen-wplywa-na-apetyt.html
Zobacz także: