Wybór kołdry na zimę: całoroczna czy sezonowa?
Kiedy temperatura za oknem spada poniżej zera, kluczowe znaczenie dla komfortowego wypoczynku ma wybór kołdry. Jaką jednak wybrać, aby cieszyć się ciepłymi nocami zimą? Czy lepsza jest kołdra sezonowa, czy całoroczna? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierają kołdrę na zimę.
Spis Treści:
- Rodzaje kołder
- Kołdra całoroczna
- Kołdra sezonowa letnia
- Kołdra sezonowa zimowa
- Kołdra zimowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
- Komfortowy sen zimą
Rodzaje kołder
Ciepła kołdra na zimę jest jedną z tych rzeczy, o których marzy każdy z nas. Jak jednak wśród mnogości produktów dostępnych w sklepach wybrać najlepszą? Pamiętaj, że nie ma jednego uniwersalnie najlepszego modelu kołdry, ponieważ każdy z nas jest inny i posiada inne preferencje. Jedni lepiej śpią, kiedy w pokoju panuje niższa temperatura – dla nich lepszym wyborem od kołdry typowo zimowej będzie kołdra letnia. Z kolei inni lubią w zimowe noce porządnie się wygrzać, dla nich więc kołdra zimowa z pierza będzie najtrafniejszym wyborem.
Kołdry można podzielić na kilka rodzajów. Jednym z kryteriów podziału jest sezonowość.
Wyróżniamy:
- kołdry całoroczne,
- kołdry zimowe,
- kołdry letnie.
Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim chodzi o klasę termiczną (czyli ilość wypełnienia). Wyróżnia się 3 klasy: kołdra chłodna, kołdra ciepła i kołdra bardzo ciepła.
Kołdra całoroczna
Kołdra całoroczna posiada uniwersalne wypełnienie. Jest grubsza niż kołdra letnia, ale też cieńsza niż kołdra zimowa. Jeśli nie masz miejsca do przechowywania kołder sezonowych, a w sypialni masz raczej ciepło przez cały rok, to kołdra całoroczna jest wyborem idealnym dla ciebie.
Zobacz: https://senpo.pl/koldra-batyst/
Kołdra syntetyczna całoroczna Batyst AMZ
Kołdra sezonowa letnia
Kołdra letnia posiada mniejszą ilość wypełnienia niż ta całoroczna. Dzięki temu posiada najniższą gramaturę, a więc jest lekka, miękka i przewiewna. W zależności od rodzaju wypełnienia – które może być zarówno naturalne, jak i syntetyczne – kołdra wysokiej jakości powinna być przewiewna oraz odpowiednio odprowadzać wilgoć, zapewniając spokojny sen w upalne dni.
Zobacz: https://senpo.pl/koldra-biopercal/
Kołdra syntetyczna letnia Biopercal AMZ
Kołdra sezonowa zimowa
Kołdra zimowa z kolei posiada największą ilość wypełnienia. Jest to zwykle wypełnienie naturalne, a więc mowa tu o puchu lub pierzu (najbardziej wytrzymałe jest wypełnienie z pierzu gęsiego). Jeśli jesteś alergikiem i nie możesz spać pod tego rodzaju kołdrą, nie musisz się martwić, że jesteś skazany na zakup kołdry całorocznej. Dla zmarzluchów alergików na rynku dostępne są kołdry zimowe z wypełnieniem syntetycznym. Kołdry zimowe idealnie sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym, kiedy to w sypialni panuje temperatura pomiędzy 17 a 19 stopni Celsjusza.
Zobacz: https://senpo.pl/koldra-materacowa-prestige/
Kołdra zimowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Pamiętaj, że nawet najcieplejsza kołdra na zimę może być lekka. Wszystko zależy od gramatury – im ona jest większa, tym kołdra staje się cięższa. Średnia gramatura dla kołdry całorocznej to 350g/m2. Dla kołdry zimowej ta gramatura powinna być większa.
Wybierając kołdrę, zwróć też uwagę na jej przeszycia. Jest to niezwykle istotny szczegół, ponieważ to przeszycia utrzymują wypełnienie na swoim miejscu. Tak więc odpowiednia liczba przeszyć, zapewni wysoki komfort użytkowania, ponieważ wypełnienie na stałe będzie równomiernie rozłożone – nawet po wypraniu kołdry.
Ważny jest też wybór rozmiaru kołdry. Na rynku dostępne są kołdry jednoosobowe i dwuosobowe oraz kołdry dla dzieci. Ważne jest to, aby kołdra była dłuższa od twojego wzrostu o około 20 centymetrów, a także dość szeroka. Najczęściej wybierane są kołdry o długości 200 centymetrów, ponieważ są bardzo uniwersalne – sprawdzają się zarówno w przypadku osób wysokich, jak i niższych. Kolejna sprawa jest taka, że można je idealnie zaścielić na łóżku o tej samej długości. Jeśli jesteś osobą wysoką zaopatrz się jednak w kołdrę dłuższą.
Komfortowy sen zimą
Jak zapewnić sobie komfortowy sen zimą? Wybór idealnej kołdry jest tylko jednym z wielu elementów, jakie składają się na komfortowy wypoczynek. Kluczowe role odgrywają bowiem temperatura i wilgotność powietrza panujące w sypialni. Zadbaj o to, żeby temperatura nie była wyższa niż 20 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosiła około 50%. Przed pójściem spać, wywietrz sypialnię również zimą – wystarczy 15 minut (pamiętaj o kwestii smogu), a z pewnością sen będzie przyjemniejszy. Kolejna sprawa to piżama, zawsze wybieraj takie, które są wykonane z naturalnych materiałów – najlepiej sprawdza się bawełna, która pozwala skórze oddychać i dobrze odprowadza z jej powierzchni wilgoć.
Zobacz: https://kacikzdrowia.pl/problem-ze-snem/
Zobacz także: