Zgrzytanie zębami w nocy, czyli czym jest bruksizm?
Żyjesz w ciągłym stresie? Nocny wypoczynek nie przynosi ci ukojenia? Budzisz się niewyspany, a do tego boli cię żuchwa? Możesz cierpieć na bruksizm – co to jest? To nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami, które może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla twojego samopoczucia i zdrowia. W tym wpisie podpowiadamy, jak rozpoznać bruksizm i jak sobie z nim radzić.
Spis treści:
- Bruksizm – co to jest
- Bruksizm – objawy
- Bruksizm – leczenie
- Bruksizm – u kogo występuje
- Bruksizm można wyleczyć!
Bruksizm – co to jest
Szacuje się, że bruksizm to schorzenie, które dotyka 11-21% populacji w Europie. Ma ono najprawdopodobniej podłoże psychosomatyczne i najczęściej jako główną jego przyczynę wymienia się stres, choć specjaliści sugerują, że osoba cierpiąca na bruksizm może mieć ku temu uwarunkowania genetyczne.
Bruksizm – objawy
Bruksizm można podzielić na dzienny i nocny. W tym wpisie skupimy się na schorzeniu występującym w nocy. Bruksizm nocny objawia się mimowolną aktywnością żuchwy. Najczęściej jest to po prostu zgrzytanie zębami, jednak może być to także:
- tarcie,
- stukanie
- czy zaciskanie zębów.
Mimo iż w pierwszej chwili bruksizm nie wydaje się zbyt poważną sprawą, to jednak nieleczony może prowadzić do przykrych konsekwencji. I to nie tylko w odniesieniu do uzębienia (może doprowadzić do: starcia czy popękania zębów, pęknięcia szkliwa, rozchwiania zębów), ale także dziąseł (m.in. recesja, obnażenie dziąseł), a nawet mięśni twarzy i żuchwy, czy bólów głowy występujących tuż po przebudzeniu. Na konsekwencje narażony jest także wzrok – bruksizm może być przyczyną m.in. okresowego nieostrego widzenia czy suchości oka – oraz słuch. Bruksizm może bowiem powodować bóle ucha, a także wywoływać szum w uszach. Co więcej, może być również przyczyną zaburzenia równowagi. A na tym nie koniec długiej listy konsekwencji związanych z nieleczeniem bruksizmu!
Źródło: https://udentysty.com/bruksizm/
Bruksizm – leczenie
Jeśli cierpisz na bruksizm leczenie powinieneś zacząć jak najszybciej, ponieważ może być on przyczyną tak wielu niedogodności, że komfort twojego życia może się zdecydowanie pogorszyć.
Aby móc rozpocząć skuteczne leczenie bruksizmu, należy znaleźć jego przyczynę.. Jest to jednak tak złożone schorzenie, że wymaga konsultacji u kilku specjalistów. Udając się do stomatologia, zadziałasz objawowo. Czyli będziesz w stanie wyeliminować nocne zgrzytanie/stukanie zębami. Dentysta bowiem zaoferuje ci specjalną szytą na miarę szynę relaksacyjną, której zadaniem będzie ochrona zębów przed ich zniszczeniem podczas nocnego wypoczynku.
Nie da się jednak całkowicie wyeliminować schorzenia, jakim jest bruksizm, jeśli nie pozna się jego przyczyny. Właśnie dlatego warto udać się również do psychoterapeuty, neurologa, psychiatry lub fizjoterapety, aby móc poznać przyczynę swojej dolegliwości.
Warto jednak wiedzieć, że istnieją również domowe sposoby na łagodzenie dolegliwości związanych z mocnym zaciskaniem zębów i zgrzytaniem. Co możesz zrobić? Przede wszystkim zrezygnuj z żucia gumy, a także jedzenia twardych produktów, takich jak orzechy. Jeśli boli cię żuchwa możesz przyłożyć do niej kostki lodu. Jeśli czujesz sztywność w karku czy ramionach, możesz użyć maści rozgrzewającej lub przyłożyć ciepły okład. Świetnie sprawdzą się także masaże rozluźniające (również twarzy). Żuchwę możesz rozluźnić ćwicząc, wystarczy że przez kilka minut będziesz naprzemiennie otwierać i zamykać usta.
Bardzo ważne jest też zapewnienie maksymalnego komfortu dla nocnego wypoczynku. Zawsze staraj się chodzić spać o podobnej godzinie, pamiętaj o odpowiednim zaciemnieniu sypialni i jej regularnym wietrzeniu. Zainwestuj w wygodny materac dostosowany do twojej sylwetki i twoich indywidualnych potrzeb. Zwróć uwagę na jego twardość i wielkość, a przede wszystkim na wypełnienie. Materace godne uwagi wypełnione są pianką wysokoelastyczną, pianką termoelastyczną lub są to materace kieszeniowe.
W naszej ofercie znajdziesz między innymi:
Materac Premium SleepMed z pianki wysokoelastycznej, którego podstawą są 2 warstwy pianki wysokoelastycznej. Mają one podwójną twardość, dzięki czemu swojemu użytkownikowi zapewniają wysoką elastyczność i trwałość.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-premium-sleepmed/
Materac Salsa Hilding, którego podstawą jest pianka Flexifoam zapewniająca swojemu użytkownikowi odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, gdyż posiada 7 zróżnicowanych stref twardości. Wierzchnia warstwa materaca to pianka termoelastyczna Visco.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-salsa/
Materac Andromeda Janpol jest materacem kieszeniowym, w którym na każdy metr kwadratowy przypada 500 kieszeni, a w każdej z nich kryje się mała sprężyna. Całość rozłożona jest zgodnie z 7 strefami twardości, dzięki czemu kręgosłup jest odpowiednio podparty na całym odcinku. Każda z wspomnianych sprężyn (dzięki osobnym kieszeniom) pracuje niezależnie, dzięki czemu jest w stanie lepiej dopasować się do kształtu sylwetki.
Zobacz: https://senpo.pl/materac-andromeda/
Wisienką na torcie dla komfortowego wypoczynku będzie odpowiednio dobrana poduszka oraz przyjemna pościel.
Bruksizm – u kogo występuje
Bruksizm najczęściej dotyka dzieci, jednak w tej grupie wiekowej często samoistnie znika. U dzieci motoryka dopiero się kształtuje, dlatego kora motoryczna jest bardzo podatna na zmiany środowiskowe, co ma wpływ na pracę układu immunologicznego. Częstą przyczyną występowania schorzenia są tu między innymi przerośnięte migdałki.
Kolejną dużą grupą cierpiącą na bruksizm są młode, szczupłe kobiety, które są bardzo aktywne. Skarżą się one przy tym na bezsenność i bóle głowy. Bruksizm często ujawnia się też u starszych mężczyzn z nadmierną masą ciała.
Schorzenie, jakim jest bruksizm, dopada w głównej mierze osoby znerwicowane, cierpiące na choroby psychiczne oraz mocno zestresowane, a także te, które posiadają do tego uwarunkowania genetyczne.
Bruksizm można wyleczyć!
Nocne zaciskanie zębów, zgrzytanie czy stukanie najczęściej jest objawem brusizmu. Leczenie tego schorzenia wymaga konsultacji najczęściej u kilku specjalistów, przy czym wizyty najlepiej jest zacząć od stomatologa, który skupi się na łagodzeniu aktualnych dolegliwości. Warto przy tym pamiętać o domowych sposobach walki z bruksizmem, wśród których niezwykle ważne jest przygotowanie wygodnego miejsca do nocnego wypoczynku.
Bibliografia:
https://www.medicover.pl/stomatologia/bruksizm-objawy-przyczyny-i-leczenie-zgrzytania-zebami/
Zobacz także: